Reklama
Reklama

Te grzyby znajdziesz w lesie w maju. Grzybiarze są zachwyceni

Pogoda coraz bardziej sprzyja spacerom po lesie. Szczęściarze mogą natknąć się na pewne gatunki grzybów, które zaczynają pojawiać się coraz częściej. Warto jednak pamiętać, że w niektórych miejscach nie wolno ich zbierać. Jakie grzyby można znaleźć w lesie w maju? Odpowiadamy.

Jakie grzyby można znaleźć w maju?

Osoby wybierające się na leśne spacery powinny patrzeć pod nogi. Okazuje się, że już w maju można natknąć się na wiele gatunków grzybów. Jednymi z nich są smardze. Te niezwykle charakterystyczne dary natury rosną najczęściej na łąkach i w lasach liściastych i mieszanych. Warto jednak pamiętać, że owe grzyby są objęte częściową ochroną w Polsce i nie wolno ich zbierać.

Na terenach polnych, łąkach oraz pastwiskach można znaleźć pieczarki polne. Warto jednak uważać, by nie pomylić ich z jednym z trujących gatunków muchomora (np. muchomorem jadowitym). Pieczarka polna, w porównaniu z owym muchomorem, ma brązowoczarne lub czerwonobrązowe blaszki, a także nie ma strzępiastej pochwy u bulwiastej nasady trzonu. Warto również uważać, by nie pomylić pieczarki polnej z trującą pieczarką karbolową. Pieczarka karbolowa zwykle ma bardzo nieprzyjemny zapach, a jej miąższ zabarwia się na żółto.

Jakie jeszcze grzyby można znaleźć w maju? Nierzadko grzybiarze natykają się na koźlarza babkę. Rzeczony gatunek najczęściej występuje w lasach liściastych i mieszanych. Jest powszechnie wykorzystywany w kulinariach – można go marynować, suszyć czy gotować na wiele różnych sposobów. Czasami jest mylony z niejadalnym goryczakiem żółciowym.

Gdzie nie wolno zbierać grzybów?

Warto pamiętać, że w niektórych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie przepisów może grozić surowy mandat. Zakaz obowiązuje między innymi w ostojach zwierzyny, obszarach chronionych (takich jak parki narodowe), na uprawach do 4 metrów wysokości oraz w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych. Zbierać grzybów nie wolno także na terenach należących do wojska.  

Uwaga – trujące grzyby mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przy rozpoznawaniu danego okazu, najlepiej zostawić go na swoim miejscu. Zbiory można również zabrać do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której pracownicy pomogą w rozpoznaniu zebranych gatunków. 

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby