Reklama
Reklama

Te grzyby można już znaleźć w lesie. W smaku przypominają rzodkiewkę

Czarka szkarłatna to gatunek grzybów z rodziny czarkowatych. Grzyb wyróżnia się karminowoczerwonym kapeluszem i przez długi czas pozostawał na liście gatunków chronionych. Obecnie można go zbierać i z przyjemnością zjadać. Ci, którzy mieli ku temu okazję, wyjaśniają, że smakuje jak rzodkiewka. Gdzie szukać czarki szkarłatnej i co warto o niej wiedzieć?

Wśród wiosennych grzybów jadalnych, które można spotkać w lasach, czarka szkarłatna z pewnością wyróżnia się oryginalnym wyglądem. W dodatku można ją spożywać na surowo. Wyjaśniamy, gdzie można ją znaleźć.

Jak wygląda czarka szkarłatna i gdzie można ją znaleźć?

Czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea) rzeczywiście przypomina z wyglądu misę lub czarkę. Stąd bierze się nie tylko jej polska nazwa — Brytyjczycy nazywają ten grzyb "scarlet elf cup", czyli "szkarłatny puchar elfa". Grzyb jest ciemniejszy wewnątrz i jaśniejszy na zewnątrz. Osiąga od jednego do ośmiu centymetrów średnicy.

Warto wiedzieć, że grzyb nie tylko interesująco się prezentuje, ale też rewelacyjnie smakuje. Można go spotkać w leśnej ściółce. Najczęściej na obumarłych gałęziach drzew liściastych — zwłaszcza olszy. W lasach pojawia się już w lutym, rosnąc zarówno pojedynczo, jak i w rozproszonych grupach. Czarkę szkarłatną można spotkać aż do maja. Kocha przy tym wilgotne podłoże, jednak jest grzybem rzadkim. 

Czytaj też: To najzdrowsza roślina rosnąca w Polsce. Niedługo zaczyna się na nią sezon 

Czarka szkarłatna — co można z niej przyrządzić?

Czarka szkarłatna to grzyb, który może być zjadany na surowo. Wówczas smakuje jak rzodkiewka i przyjemnie chrupie. Zachowuje sprężystość również po ugotowaniu. Może z powodzeniem posłużyć do wykonania wiosennych sałatek, marynat czy sosów. Zawiera jednak chitynę — jak wszystkie grzyby — więc może być ciężkostrawny dla dzieci poniżej 7 roku życia.

Czarkę szkarłatną należy jednak zbierać ostrożnie, aby nie pomylić jej z innym, będącym pod ścisłą ochroną grzybem — czarką jurajską. Czarka jurajska wyrasta na zasadowych glebach, pod lipami. Jeśli więc dostrzeżemy podobny grzyb w takiej lokalizacji, należy go zostawić w spokoju.

Zobacz też:

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby