Reklama
Reklama

To najzdrowsza roślina rosnąca w Polsce. Niedługo zaczyna się na nią sezon

Nazywany jest cebulą czarownic i rzeczywiście ma wiele niezwykłych właściwości leczniczych. Dawniej roślina była uznawana za doskonałą pomoc w walce z upiorami, więc noszono ją przy sobie lub wieszano w domach. Czosnek niedźwiedzi jest bardzo zdrowy i warto włączyć go do swojej diety. Już wkrótce rozpocznie się na niego sezon. Podpowiadamy więc, jakie ma zastosowanie.

Czosnek niedźwiedzi rośnie w polskich lasach — między innymi w Sudetach, Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej czy Białowieskiej. Jest przysmakiem niedźwiedzi, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Zaraz po przebudzeniu ze snu zimowego czosnek niedźwiedzi zjadają właśnie te drapieżne ssaki. 

Czosnek niedźwiedzi — co warto wiedzieć o roślinie?

Czosnek niedźwiedzi to gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych, z rodziny amarylkowatych. Wyróżnia się świeżym zapachem i wyrazistym smakiem, zbliżonym do czosnku zwyczajnego. Czosnek niedźwiedzi jest jednak lepiej trawiony i przyswajany przez organizm, niż zwykły, surowy czosnek.

Jak wygląda? Tworzy podziemne cebule i wytwarza podłużne, zielone liście. Rośnie od marca do maja. Od kwietnia do maja kwitnie, wytwarzając drobne, białe kwiaty w kształcie gwiazdek. Jego liście trzeba jednak zbierać przed kwitnieniem.

Czosnek niedźwiedzi można pomylić z konwalią majową lub zimowitem jesiennym, co może być niebezpieczne, ponieważ są trujące. Lepiej zatem pozyskiwać roślinę z pewnego źródła lub samodzielnie ją uprawiać. Tym bardziej że czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną. 

Czytaj też: Kolor jajka ma znaczenie. Oto co możesz z niego wyczytać 

Czosnek niedźwiedzi — zastosowanie i wpływ na zdrowie

Czosnek niedźwiedzi można dodawać do sałatek, zup, sosów, past, twarogów czy mięs. Jest doskonałą bazą do pesto. Wystarczy posiekać kilka świeżych listków i dodać je do dania. Można również nabyć czosnek niedźwiedzi w postaci suszonej.

Dlaczego to jedna z najzdrowszych roślin? Zawiera wiele witamin i minerałów. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy i wspiera poprawną pracę układu pokarmowego. Może pomóc w leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Czosnek niedźwiedzi pomaga też zredukować wysokie ciśnienie tętnicze krwi i obniżyć poziom cholesterolu. Wspiera również pracę wątroby i utrzymanie zdrowych stawów. 

Zobacz też:

​Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie