Reklama
Reklama

Wypijasz szklankę wody przed snem? Sprawdź, jak wpływa na twój organizm

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego funkcjonowania. Wobec czego niezwykle istotne jest regularne picie wody przez cały dzień. Jak natomiast ma się sytuacja wobec picia wody przed snem? Podpowiadamy, czy picia wody tuż przed położeniem się spać jest dobrą praktyką oraz kiedy najlepiej sięgać po ostatnią szklankę wody danego dnia.  

Wiele osób w natłoku codziennych obowiązków zapomina o regularnym nawadnianiu organizmu. Chcąc uzupełnić braki, nadrabiają je tuż przed położeniem się spać. Czy jest to dobra praktyka? Okazuje się, że picie wody przed pójściem spać jest dobre dla organizmu, ale liczy się ilość oraz czas wypitej szklanki wody. 

Dobre nawodnienie organizmu to podstawa  

Chcąc, aby organizm funkcjonował prawidłowo, należy zapewnić mu odpowiednią ilość wody. Nawadnianie jest bowiem kluczowym elementem troski o zdrowie. Kiedy organizm otrzymuje prawidłową ilość płynów, jest wydajniejszy i lepiej funkcjonuje. 

Dostarczanie prawidłowej ilości wody zapewnia utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, a także kwasowo-zasadowej. Co więcej, wpływa na gęstość krwi, a także na cały układ trawienny czy moczowy. Wpływa niemalże na każdy aspekt w ciele człowieka, dlatego tak ważne jest dbanie o dobre nawodnienie organizmu.  

Woda jest podstawą, dlatego warto dostarczać ją w odpowiedniej ilości każdego dnia. Odpowiedniej, czyli jakiej? Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga czy wykonywana aktywność. Według WHO optymalną ilością płynów, jaką powinno się spożywać w ciągu dnia, jest 30 ml/kg masy ciała. Sporo osób w trakcie dnia zapomina o piciu wody, dlatego próbuje niedobory uzupełnić przed snem. Jak wygląda kwestia takiej praktyki? 

Może cię zainteresować: Podgrzewasz zimną kawę w mikrofalówce? Oto co na ten temat mówi barista

Czy warto przed snem pić wodę? 

Wiele osób zastanawia się, czy picie szklanki wody przed snem jest dobrą praktyką, czy niekoniecznie. Warto wiedzieć, że nawet podczas snu ważne jest, aby organizm był prawidłowo nawodniony. Sprzyja to regeneracji, a także przyspiesza proces detoksykacji. Nie bez znaczenia jest to również dla prawidłowego funkcjonowania narządów i układów w organizmie.  

Wypicie wody przed snem wpływa także na obniżenie ciśnienia krwi, a także na regulację temperatury ciała. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne przez cały dzień i ta zasada nie zmienia się również, jeśli chodzi o porę przed snem.  

Wobec tego szklanka wody przed pójściem spać jest dobrym nawykiem, który warto wprowadzić do swojej wieczornej rutyny. Chcąc jednak uniknąć nocnych pobudek, warto przed snem wypić nie więcej niż jedną szklankę. Dobrze również, aby wypić ją, nie później niż na pół godziny przed pójściem spać. Niektórzy eksperci zalecają ostatnią szklankę wody nawet na dwie godziny przed snem, wobec czego jest to kwestia dość indywidualna.  

Tak jak dobrą praktyką przed snem jest szklanka wody, tak przez cały dzień warto zwracać szczególną uwagę na odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. Jest to szczególnie ważne i wpływa nie tylko na poprawne funkcjonowanie organizmu, ale również na samopoczucie. Dobrze więc dbać o swój organizm zarówno podczas codziennych obowiązków, jak i podczas snu. Dobre nawodnienie jest tutaj jednym z kluczowych aspektów. 

Zobacz też:

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie