Podgrzewasz zimną kawę w mikrofalówce? To może mieć poważne konsekwencje
Podgrzewanie zimnej kawy w mikrofalówce to popularna praktyka. Chyba każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się w natłoku obowiązków zapomnieć o świeżo zaparzonym naparze, a jednocześnie było żal go wylewać, więc postanowił skorzystać z pomocy popularnego urządzenia. Okazuje się jednak, że takie działanie może mieć poważne konsekwencje. Znajomy barista wyjaśnił jakie.
Znajomy barista wyjaśnił nam, jakie konsekwencje może mieć podgrzewanie kawy w mikrofalówce. To powszechna praktyka, stosowana m.in. przez zapracowanych pracowników korporacji czy młodych rodziców przytłoczonych obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi.
Od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu, kto nie ma czasu przygotowywać od nowa, kolejnego ciepłego napoju. Warto jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiego zachowania.
Ciepło wydobywa z kawy jej unikalny aromat i smak, ale wszystko ma swoje granice. Dlatego też po ponownym podgrzaniu w mikrofalówce napar może zmienić swoje właściwości w niekorzystny sposób.
Nie zdziw się jeśli po wyjęciu z urządzenia będzie bardziej gorzki i mniej aromatyczny, bo podczas oddziaływania wysokiej temperatury dochodzi do kolejnego uwalniania kawowych kwasów, związków i olejków, (ponownej zmiany składu chemicznego). Co prawda, podczas podgrzewania kawy nie dochodzi do wytrącenia kofeiny, ale napój może stać się mniej esencjonalny.
Może cię zainteresować: Mówią, że to jeden z najzdrowszych napojów na świecie. W Polsce jest coraz popularniejszy
Czasami są jednak sytuacje, kiedy nie mamy czasu przygotowywać nowej kawy. Wtedy też możemy skorzystać z dwóch metod jej odgrzewania - w mikrofalówce albo w garnku nad ogniem. Powinniśmy to jednak robić rozsądnie tak, by maksymalnie ograniczyć utratę smaku i aromatu.
- Podgrzewanie kawy w mikrofalówce
Podgrzewając kawę w mikrofalówce, ustawiamy kuchenkę na średnią moc na maksymalnie pół minuty. Jeśli po tym czasie napar wciąż będzie zimny, ponawiamy zabieg i wstaw napar jeszcze na 15 sekund.
- Podgrzewanie kawy w garnku nad ogniem
Podgrzewając kawę w garnku nad ogniem, również nie przesadzajmy z czasem. Pilnujemy, by napar nie zaczął wrzeć. Najlepiej, aby osiągnął temperaturę nie wyższą niż 70 stopni.
Nie należy podgrzewać kawy z dodatkiem mleka i śmietanki, bo podgrzany nabiał może się wytrącić i wtedy kawa nie będzie smaczna. Możliwe nawet, że w naparze będą pływać kawałki ściętego nabiału, a wtedy nie będzie się on nadawał do spożycia.
Czytaj również: Zamiast do pasty kanapkowej dodaj do kawy. Odchudzanie będzie znacznie łatwiejsze
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki