Reklama
Reklama

​Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto powinien zapłacić z remont i awarię

Wynajem mieszkania rządzi się odrębnymi prawami niż jego własność. W tym przypadku możemy jedynie korzystać z nieruchomości. A co w przypadku, gdy pojawi się niespodziewana usterka? Kto będzie musiał zapłacić za remont i usunięcie skutków potencjalnej awarii? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jakie masz prawa jako najemca mieszkania.

Przepisy prawa czy zapisy w umowie? Co jest ważniejsze?

Dla osób wynajmujących mieszkania kluczowe są trzy dokumenty: Kodeks cywilny, ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz oczywiście umowa najmu. Co do zasady wszelkie tego rodzaju sytuacje i ich rozwiązania powinny być uwzględnione w umowie, jednak często zdarza się, że widnieje w niej dopisek "w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową obowiązują przepisy kodeksu cywilnego". Co w takim razie znajdziemy w tym akcie na temat pokrycia kosztów awarii czy remontu?

Sprawdź również: Kup w aptece i wetrzyj w szybę. Okna będą idealnie czyste przez wiele miesięcy

Przede wszystkim właściciel mieszkania jest zobowiązany do udostępnienia lokalu w stanie pozwalającym na korzystanie z niego, a także utrzymywać go w takim stanie przez cały okres trwania umowy najmu. Co do zasady dotyczy to dostępu do bieżącej wody, prądu i gazu, a także takich pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka. W przypadku sprzętu AGD czy RTV oraz mebli, strony umowy regulują te kwestie we własnym zakresie.

Sprawdź również: Gdzie wyrzucasz ziemię z doniczek? Nie, ten kontener nie jest właściwy

W jakich przypadkach wynajmujący musi pokryć koszty remontu i awarii?

Osoba wynajmująca nieruchomość jest zobowiązana do pokrycia kosztów naprawy i wymiany wewnętrznych instalacji (ciepłej wody, gazowej, wodociągowej) oraz centralnego ogrzewania (z grzejnikami i instalacją elektryczną) i wewnętrznej sieci kanalizacyjnej. Do obowiązków wynajmującego należy także wymiana pieców grzewczych, podłóg, posadzek, stolarki okiennej oraz drzwiowej, tynków i wykładzin podłogowych. Co do zasady pozostałe kwestie, a w szczególności naprawy, a nie wymiany, musi pokryć najemca.

Sprawdź również: Więcej nie użyjesz płynu do zmiękczania tkanin. Ten domowy sposób sprawi, że ręczniki będą miękkie i puszyste

Obowiązki najemcy to przede wszystkim drobne naprawy drzwi i okien, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych czy malowanie ścian, a także drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych zapewniających korzystanie z dopływu i odpływu wody, ogrzewania lokalu, światła. Te kwestie powinny zostać bardzo precyzyjnie określone w umowie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjny najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie.

Zobacz też:

Chcesz żyć dłużej? Wystarczy, że zrezygnujesz z jednej rzeczy

Gdzie wyrzucić zużyte opony? Za błąd zapłacisz nawet 500 złotych

To domowe mleczko doczyści każdy brud w łazience i kuchni. Potrzebujesz dwóch produktów

INTERIA.PL