Reklama
Reklama

Gdzie wyrzucasz ziemię z doniczek? Nie, ten kontener nie jest właściwy

Co zrobić z ziemią z doniczek? Pewnie sporo osób zadaje sobie to pytanie, kiedy bierze się za przesadzanie roślin doniczkowych. Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dla wielu osób pierwszą myślą z pewnością jest kontener na odpady bio, lecz nie jest to poprawna odpowiedź. Zatem gdzie wyrzucać ziemię z doniczek? Zasady prawidłowej segregacji stawiają sprawę jasno.

Przesadzanie roślin w mieszkaniu, na balkonie czy tarasie to nieodłączny element ich prawidłowej pielęgnacji. Wraz z tą czynnością pozostaje jednak zużyta ziemia z doniczek i tutaj pojawia się zagwozdka. Wykorzystać ją do innych roślin czy wyrzucić? Co z nią zrobić, aby było to zgodne z zasadami segregacji odpadów? 

Do jakiego kosza wyrzucać ziemię z doniczek? Odpady bio to zły wybór 

Segregacja śmieci jest niezwykle istotna, jednak wiele zagadnień z nią związanych nie jest wcale tak oczywista. Kwestia segregacji odpadów niesie za sobą sporo zagwozdek i w przypadku niektórych śmieci łatwo popełnić błąd

Tak jest między innymi ze wspomnianą już ziemią z doniczek, która często bywa kłopotliwa tuż po przesadzeniu roślinek. Co z nią zrobić, aby postąpić dobrze? Większość osób wyrzuca ją do brązowego pojemnika, który przeznaczony jest na odpady biologiczne. Niestety to powszechny błąd, ponieważ taka ziemia powinna lądować w zupełnie innym kontenerze.  

Po zakończeniu prac ziemia z doniczek powinna zostać wyrzucona do czarnego bądź szarego pojemnika, który przeznaczony jest na odpady zmieszane. Dlaczego? Ze względu na dużą zawartość żwiru, który traktowany jest jako odpad budowalny. Przez to ziemia ta nie może być kompostowana. Ponadto ziemia docelowo przeznaczona do doniczek zawiera w sobie inne nieorganiczne materiały, a także substancje chemiczne, których nie można wtórnie wykorzystać.

Przeczytaj także: Gdzie wyrzucasz opakowania po lekach? Wiele osób popełnia ten błąd

Czy ziemię z ogródka również wyrzucać do odpadów zmieszanych?

Kwestia ziemi do doniczek wydaje się już jasna. Po przesadzaniu kwiatków w mieszkaniu czy na balkonie pozostała ziemia ma lądować w odpadach zmieszanych. Jak natomiast wygląda kwestia wyrzucania ziemi z ogródka? 

Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Jeśli po wykonanych pracach ogrodowych została niepotrzebna gleba, z pewnością jej miejsce nie jest w kontenerze na odpady zmieszane. Ziemia z ogródka powinna trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Aby to zrobić, możliwe jest zamówienie specjalnych kontenerów, w których należy gromadzić taką ziemię.  

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zbudowanie na swojej posesji kompostownika. Dzięki temu ziemia będzie mogła być ponownie wykorzystana. Widać więc, że w przypadku segregacji odpadów ziemia ziemi nie jest równa. Należy bowiem pamiętać, że ziemia z doniczek, w porównaniu do ziemi z ogródka, nie nadaje się do kompostowania i powinna znaleźć się w kontenerze na odpady zmieszane.  

Zobacz też:

Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling