Reklama
Reklama

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

Zbieranie się wody w lodówce jest popularnym problemem. Może to być skutkiem różnych czynników, jednak zazwyczaj przyczyna jest prozaiczna i w zaledwie chwilę możemy temu zaradzić. Wyjaśniamy, jakie elementy w lodówce sprawdzić, gdy zbiera się w niej woda oraz jak pozbyć się tego problemu.

Zbierająca się woda w lodówce to sygnał, że coś jest nie tak i nasze urządzenie nieprawidłowo działa lub wymaga konserwacji albo konieczne jest zmienienie nawyków dotyczących używania go. Na szczęście wiemy, jak temu zaradzić i gdzie szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Sprawdź, co zrobić, by woda nie zbierała się w lodówce.

Co najczęściej sprawia, że woda zbiera się w lodówce?

Bardzo częstym powodem tego, że w lodówce pojawia się woda, jest po prostu zatkany odpływ. Znajduje się on z tyłu lodówki i jest okrągłym otworem. Do jego zatkania zachodzi na skutek dostania się tam np. okruchów jedzenia lub w wyniku automatycznego odszraniania.

Woda w lodówce może gromadzić się na jej tylnej ścianie, ale i w szufladach czy na półkach. Chcąc temu zaradzić, wystarczy, że udrożnimy odpływ. Często do urządzenia dodawany jest specjalny przetykacz. Jeśli jednak go nie mamy, możemy to zrobić za pomocą wykałaczki lub cienkiego drucika.

W przypadku, gdy udrożnienie odpływu nie pomogło, powinniśmy skierować swoją uwagę na gumową rurkę odpływową, która znajduje się na zewnątrz lodówki, z tyłu pod kratownicą. To właśnie tam mogą gromadzić się resztki jedzenia oraz inne zanieczyszczenia, które uniemożliwiają prawidłowe działanie lodówki. Wtedy to wystarczy odkręcić kratownicę i pozbyć się zabrudzeń, a rurka będzie działała tak, jak trzeba.

Czytaj również: Gdzie wyrzucasz stare buty? Większość osób wybiera zły kontener

Gdzie jeszcze szukać przyczyn zbierania się wody w lodówce?

Jeżeli jednak to nie w tych najpopularniejszych miejscach jest problem, to przyczyn należy szukać gdzie indziej. Zdarza się, że za zbieranie się wody w lodówce odpowiada nieprawidłowo działający termostat, który nie utrzymuje odpowiedniej temperatury.

Czasem również powodem jest zepsuty wentylator, który nie rozprowadza schłodzonego powietrza. Wtedy to konieczna będzie naprawa lub wymiana tego elementu. Zazwyczaj jednak przyczyna zbierania się wody w lodówce jest prostsza i łatwiejsza do usunięcia, ponieważ często jest to skutkiem nieprawidłowego korzystania z lodówki.

Powodów należy szukać np. we wkładaniu ciepłego jedzenia do lodówki, co przyczynia się do skraplania się wilgoci. Oprócz tego błędem jest także stawianie lodówki w bezpośrednim sąsiedztwie do grzejnika lub kuchenki.

Czynnikiem, który często jest pomijany w trakcie szukania przyczyn problemu, są nieszczelne drzwiczki. Okazuje się, że kłopot z wodą w lodówce możemy rozwiązać poprzez zwykłą wymianę uszczelki.

Zobacz też:

Dodawaj odrobinę do jajecznicy. Podkręcisz smak i pozbędziesz się oponki

​Nie musisz się myć codziennie! Naukowcy wskazują cztery kluczowe części ciała

Nie tylko miód. Ten produkt jeszcze lepiej wzmacnia odporność

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | domowe sposoby