Uważaj na to w czasie zakupów w internecie. Możesz paść ofiarą oszustwa
Powszechny dostęp do internetu, szybkie dostawy, bezproblemowa płatność, a także o wiele większy wybór asortymentu zachęcają do robienia zakupów online. Warto w tej kwestii pamiętać o bezpieczeństwie — zarówno naszych danych, jak i naszych pieniędzy. Poznaj 8 zasad bezpiecznych zakupów online, których musisz przestrzegać.
Pierwszym elementem bezpiecznych zakupów online powinno być sprawdzenie sklepu jeszcze przed zakupem. Chodzi przede wszystkim o dane kontaktowe tych podmiotów. Jeśli sklep podaje jedynie adres e-mail czy numer skrzynki pocztowej, może to być dla nas lampka ostrzegawcza. Najlepszym sygnałem o bezpiecznym kontrahencie będzie umożliwienie osobistego odbioru towaru. Pamiętajmy również, że domena .pl nie oznacza, że sklep internetowy jest zarejestrowany w Polsce. Zwróćmy również uwagę na to, jakie certyfikaty posiada dany sklep internetowy. Chodzi przede wszystkim o europejski certyfikat Euro-Label czy Trusted Shops. Poszukajmy także opinii o sprzedawcy.
Sprawdź również: Nazywają go zielonym złotem. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by wzmocnić serce i odporność
W tym kontekście warto również pamiętać o bezpieczeństwie podczas klikania w linki znajdujące się w wiadomościach e-mail przychodzących na naszą skrzynkę pocztową czy też reklamach pojawiających się w internecie. Mogą to być oszuści, którzy tworząc łudząco podobną do oryginału stronę sklepu internetowego, będą chcieli wyłudzić nasze pieniądze, a towaru nigdy nie dostaniemy. W takim przypadku musimy sprawdzić nie tylko adres www czy protokół szyfrowania, ale także dane przedsiębiorcy w tym numer NIP oraz dane kontaktowe.
Sprawdź również: Czarne ubrania blakną? Wlej odrobinę do pralki, a znów będą jak nowe
Jeśli potwierdzimy, że dany sklep internetowy jest godny zaufania i zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na system płatności. Chodzi oczywiście o ich bezpieczeństwo. Ponownie sprawdźmy bezpieczny protokół https, a także czy sprzedawca umożliwia procedurę zawarcia umowy krok-po-kroku. Przed zamówieniem sprawdź również koszt oraz czas wysyłki zamówienia. Pamiętaj, że sprzedawca jest zobowiązany do wysyłki w czasie, który widnieje na stronie internetowej. Dodatkowo czasem wysyłka może być dłuższa niż standardowo (np. trwać 10 dni).
Sprawdź również: Zrób napar z najzdrowszych owoców świata. Poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie
Ostatnie trzy kwestie związane z bezpieczeństwem zakupów online można nazwać "pozakupowymi". Przede wszystkim chodzi o zachowanie wszelkiej korespondencji ze sprzedawcą — potwierdzenia zakupu, wymiany e-maili przed transakcją czy potwierdzenia zapłaty. Może się to przydać w razie ewentualnych problemów z towarem. Pamiętaj również o zwrotach i reklamacjach. W tym pierwszym przypadku masz na to 14 dni od momentu dostarczenia towaru (chodzi o odstąpienie od umowy zawartej na odległość). W większości krajów Unii Europejskiej jest to termin 7-dniowy.
Sprawdź również: Skończył ci się dezodorant w kulce? Nie wyrzucaj opakowania, bardzo ci się przyda
Dodatkowo każdy konsument ma prawo do reklamacji towaru zakupionego na terenie Unii Europejskiej w ciągu dwóch lat od dnia dostawy. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie chce respektować tego prawa, najlepiej zgłosić się do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów. W przypadku, gdy sklep internetowy ma siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, skargę można składać do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Zobacz też:
Babcia zawsze podawała mi go na przeziębienie. Piję przez całą jesień i nie choruję
Wyglądają jak rydze, lecz są niejadalne. W ten sposób je odróżnisz
Uważaj na tego grzyba. Gdy trafi do garnka, całkiem zepsuje smak zupy