Reklama
Reklama

Ubrania poplamione lakierem do paznokci można uratować. Wystarczy spryskać je tym

Ubrania poplamione lakierem do paznokci to spore wyzwanie. Te dwa produkty nie są dla siebie stworzone. Wystarczy chwila nieuwagi i ulubiona bluzka może się zabrudzić. Wydaje ci się, że bezpowrotnie? Jest prosty sposób na pozbycie się z ubrań plam z lakieru do paznokci. Trzeba tylko sięgnąć do szafki łazienkowej.

Lakier do paznokci na ubraniach? Tego nie rób 

Rzadko się to zdarza, ale czasem lakier do paznokci poplami nasze ubrania. Bywa tak podczas domowego manicure lub kiedy zapomnimy domknąć flakonik z lakierem. Naszym pierwszym odruchem jest wtedy próba natychmiastowego zmycia plamy. Nie jest to dobry pomysł. W ten sposób możemy sprawić, że lakier bardziej wniknie w materiał i plama będzie trudniejsza do usunięcia.  

W przypadku plam z lakieru na ubraniu lepiej poczekać, aż środek wyschnie. Zdarza się, że to wystarczy, aby lakier delikatnie wykruszyć z materiału. Wymaga to pewnej cierpliwości, ale efekt może się okazać zadowalający.   

Spryskaj tym poplamione lakierem do paznokci ubrania 

Kiedy lakier do paznokci poplami ubranie, w pierwszym odruchu sięgamy po zmywacz. Nie jest to dobry pomysł. Zmywacz to po prostu rozpuszczalnik i może odbarwić nasze ciuchy lub zniszczyć ich fakturę. Dlatego tę metodę najpierw wypróbuj na niewidocznym fragmencie stroju.  

Najszybciej usuniesz z ubrań plamy z lakieru do paznokci, używając lakieru do włosów. Spryskaj nim dokładnie zabrudzone miejsce i poczekaj, aż wyschnie. Następnie delikatnie zeskrob plamę szczoteczką.  

Jeśli nie masz pod ręką lakieru do włosów, możesz go zastąpić innym produktem z łazienki, mianowicie pastą do zębów. Posmaruj nią zaschnięty lakier do paznokci, a następnie posłuż się szczoteczką.  

Czytaj też: Wsyp do butów i wynieś na noc na balkon. Skutecznie pozbędziesz się przykrego zapachu

Tak też usuniesz plamy z lakieru do paznokci 

Na uporczywą plamę nie podziałały produkty z łazienki? W takim razie przejdź do kuchni. Nasze babcie usuwały lakier plamy z lakieru do paznokci za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ciepłą wodę z sodą w proporcji 1:1. W roztworze zamocz wacik i pocieraj nim plamę.  

Jeśli plama z lakieru zdarzyła się na jeansach, najlepiej użyć najpierw płynu do mycia naczyń. Soda może pozostawić na nich jaśniejsze plamy. W przypadku barwionych ubrań warto sięgnąć po chemiczne środki czystości, nie zawierające chloru.  

Co z hybrydą - da się ją usunąć z materiału?  

Lakiery hybrydowe są o wiele trwalsze niż zwykłe. W przypadku paznokci jest to zaletą, niestety w przypadku ubrań jest wręcz przeciwnie. Jeśli poplamisz ubranie hybrydą, najpierw poczekaj, aż wyschnie i postaraj się ją wykruszyć tak, by nie uszkodzić faktury materiału. Następnie sięgnij po aceton i wypróbuj go na niewidocznej części stroju. Jeśli kolor materiału się nie zmieni, postępuj tak, jak w przypadku usuwania hybrydy z paznokcia. Zamocz w acetonie wacik i przyłóż na kilka minut do plamy.  

Co, jeśli okaże się, że aceton źle działa na tkaninę? Wtedy przed wyrzuceniem ubrania pozostaje ci ostateczny sposób - zaniesienie go do czyszczenia chemicznego. Profesjonaliści ocenią, czy plama z lakieru nadaje się do wywabienia i podpowiedzą, jak to zrobić.    

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki