Wsyp dwie łyżki do odpływu, a w mig odetkasz zapchany zlew. Wcale nie chodzi o sodę
Zatkany zlew może być nie tylko przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu, ale także doprowadzić do poważnych awarii. Dlatego warto pozbyć się problemu już w momencie zauważenia pierwszych sygnałów, takich jak zbyt wolne spływanie wody do odpływu. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem naturalnymi sposobami.
W wielu codziennych czynnościach możemy wykorzystać naturalne produkty, zamiast środków chemicznych. I to z lepszym skutkiem. Na przykład wystarczy dodać do prania kilka kropel tego składnika, by ręczniki były śnieżnobiałe.
Zatkany zlew można oczywiście odetkać, wykorzystując silne środki chemiczne. Zajmie to również tylko chwilę, jednak nie zapominajmy, że będzie miało negatywny wpływ na środowisko, gdy detergenty dostaną się do wody. Warto również zwrócić uwagę, że unoszący się w powietrzu zapach po ich wykorzystaniu może nie być obojętny dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta.
Sprawdź również: Włóż folię bąbelkową do szafek kuchennych, a zapomnisz o męczącym problemie
Dlatego warto skorzystać z jak najbardziej naturalnych sposobów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku zatkanego zlewu najczęściej wykorzystuje się sodę oczyszczoną, jednak nie jest to jedyna substancja, która pomoże nam pozbyć się problemu. Równie dobrze sprawdzi się inny składnik z kuchennej szuflady, a mianowicie kwasek cytrynowy.
By odetkać zlew, wystarczy wsypać do odpływu dwie łyżki kwasku cytrynowego, a następnie zalać go dużą ilością wrzącej wody. Efekt zauważysz praktycznie od razu. Dodatkowo taka mieszanka w żaden sposób nie uszkodzi rur ani instalacji w twoim domu. Warto również zwrócić uwagę na aspekt cenowy tego sposobu, gdyż kwasek cytrynowy jest o wiele tańszy od kupowanych w sklepie środków chemicznych.
Zobacz też:
Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat
Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wzmacnia odporność. Jesienią pij regularnie
Wygląda jak gąbka, smakuje jak orzechy. Ten grzyb to Święty Graal grzybiarzy