Wystarczy dodać kilka kropel do proszku. Ręczniki będą śnieżnobiałe
Ręczniki są materiałem, który wymaga częstego prania. Jednak z czasem mogą tracić zarówno swoją pierwotną miękkość, jak i śnieżnobiały kolor. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, dzięki którym przywrócimy naszym ręcznikom dawną świetność. Sprawdź, co zrobić, aby ręczniki pozostawały nadal białe i puszyste.
Nieprawidłowe pranie ręczników może szybko doprowadzić do ich zniszczenia lub utraty koloru czy miękkości. Warto więc znać domowe metody, które sprawią, że nie tylko przywrócimy miłą strukturę tkaninie, ale i zadbamy o to, aby ręczniki nadal były śnieżnobiałe. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Ręczniki powinniśmy prać często z racji tego, że mają one regularny kontakt z naskórkiem oraz wilgocią, co przyczynia się do pojawiania się na ich powierzchni różnego rodzaju drobnoustrojów i bakterii.
Jednak częste pranie ma wpływ na tkaninę, z której ręczniki są wykonane i jeżeli przeprowadzimy nieprawidłowo tę czynność, to możemy uszkodzić materiał i sprawić, że będzie szorstki i nieprzyjemny.
Chcąc zadbać o miękkość naszych ręczników, przede wszystkim nie powinniśmy dodawać do prania płynu do płukania. Może od powodować zbijanie się materiału i sprawiać, że będzie on sztywny. Warto także pamiętać o tym, aby podczas prania nie przeładowywać bębna pralki. Powinno się w nim znajdować tyle zawartości, aby zajęła jedynie 2/3 jego pojemności.
Dodatkowo, jeżeli zależy nam na tym, aby ręczniki odzyskały swoją pierwotną miękkość, to możemy wyprać je, dodając do nich sodę oczyszczoną. Nie tylko wywabi ona brzydkie plamy, ale i pozwoli tkaninom odzyskać miękkość i kształt. W tym celu musimy do szklanki wody wsypać 5 łyżek sody oczyszczonej i wymieszać. Taką mieszankę wlewamy do bębna pralki. Możemy ją stosować za każdym razem, gdy pierzemy nasze ręczniki.
Czytaj również: Wsyp łyżeczkę do pralki, a ubrania na długo zachowają kolor. Ten sposób zdradziła mi babcia
Czasem jednak zdarza się, że wraz z upływem czasu nasze początkowo śnieżnobiałe ręczniki, zaczynają żółknąć. W takiej sytuacji również może pomóc soda oczyszczona, która ma właściwości wybielające, jednak jeszcze silniejsze działanie wykazuje sok z cytryny.
Wystarczy, że przed praniem namoczymy ręczniki w roztworze wody i soku z cytryny, a mieszanka zadziała jak naturalny wybielacz. Możemy także dodać do proszku do prania nieco soku z cytryny lub po prostu wymieszać go z płynem do prania i wlać bezpośrednio do bębna pralki. W efekcie uzyskamy białe i nieskazitelne ręczniki.
Bardzo ważne dla jakości naszych ręczników jest również odpowiednie ich suszenie. Właśnie dlatego, od razu po wyjęciu ich z pralki, powinniśmy je dokładnie wytrzepać. Dzięki temu włókna się porozdzielają i ręcznik będzie bardziej puszysty.
Warto także rozwiesić tkaniny na słońcu, jeśli mamy taką możliwość, ponieważ promienie słońca stymulują efekt wybielania. Natomiast, jeżeli używamy suszarki bębnowej, to powinniśmy ustawić na urządzeniu program o najniższej temperaturze. Wynika to z tego, że wysoka temperatura mogłaby łamać włókna, co sprawiałoby, że ręcznik będzie twardy oraz drapiący.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle