Reklama
Reklama

Czyść złoto w ten sposób, a przez lata będzie lśniło jak nowe. Niezbędne produkty masz w swojej kuchni

Złota biżuteria po latach traci swój blask na skutek różnych czynników zewnętrznych. Pojawiają się na niej również nieestetyczne zabrudzenia, które odbierają jej cały urok. Z pomocą przychodzą domowe, proste sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścimy naszą biżuterię, aby znów wyglądała jak nowa. Sprawdź, czym czyścić złoto, by lśniło jak dawniej.

Dzięki regularnemu czyszczeniu złotej biżuterii możemy zachować jej wygląd na dłużej. Dodatkowo, gdy zastosujemy się do kilku prostych zasad, jej blask pozostanie z nami na dłużej. To wszystko jest możliwe dzięki prostym domowym sposobom czyszczenia biżuterii. Wystarczy kilka produktów z kuchennej szafki i gotowe.

Jak dbać o biżuterię ze złota? Te zasady to podstawa

Przede wszystkim, jeśli chcemy, aby nasze złoto nawet po wielu latach wyglądało jak nowe, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym zadbamy dodatkowo o naszą biżuterię i będzie ona olśniewała przez długie lata.

Wobec tego, jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego złota w świetnej kondycji, powinniśmy wykonywać regularnie kilka ważnych kroków:

  • Podczas wszystkich prac domowych powinniśmy ściągać biżuterię, zwłaszcza jeśli nosimy ją na rękach. Wynika to z tego, że bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia jej mechanicznie, na skutek czego powstaną różnego rodzaju zarysowania. Złoto może zostać także zniszczone chemicznie, co sprawi, że luty pękną pod wpływem niektórych detergentów.
  • Do przechowywania rzadko zakładanej biżuterii, warto użyć miękkiej szmatki, a następnie owinąć w nią złoto i przełożyć je do szczelnie zamkniętych torebek. Najlepiej sprawdzą się te foliowe, posiadające zacisk strunowy. Dzięki temu do biżuterii nie będzie dostawało się powietrze, co zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania na niej tlenków oraz przebarwień.
  • Warto także pod koniec dnia wyczyścić naszą biżuterię zwykłym mydłem i wodą. Dzięki temu na bieżąco będziemy się pozbywali brudu z całego dnia oraz soli wydzielanej wraz z potem, a także usuniemy różne szkodliwe związki chemiczne.

Czytaj również: Wyjmij to przed uruchomieniem pralki. Twoje rachunki szybko spadną

Jak czyścić złotą biżuterię? Ten domowy sposób czyni cuda

Z racji tego, że nasza biżuteria narażana jest na wiele czynników zewnętrznych, takich jak np. kontakt ze skórą, potem, kosmetykami, słońcem czy wilgocią, to może ona z czasem tracić swój pierwotny blask i ciemnieć. Jest to proces w pełni naturalny i wcale nie świadczy źle o jakości naszej biżuterii.

Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, dzięki którym przywrócimy naszemu złotu piękny połysk. W przypadku niedużych zabrudzeń wystarczy, że raz w miesiącu przygotujemy biżuterii specjalną kąpiel.

W tym celu wlewamy do miseczki ciepłą wodę z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Następnie namaczamy złoto przez około 15-20 minut. Po upływie tego czasu przecieramy je miękką ściereczką lub szczoteczką i wycieramy do sucha. Efekt od razu będzie widoczny gołym okiem.

Czym doczyścić trudne zabrudzenia na złocie? Te dwa produkty są niezastąpione

Natomiast, gdy mamy do czynienia z trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, musimy sięgnąć po inny sposób. Sprawdzi się on także w przypadku nieczystości, które pojawiły się już dawno i nie były od tego czasu usuwane.

Chcąc pozbyć się tych nieestetycznych zabrudzeń, wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki po sodę oczyszczoną, sól oraz folię aluminiową. Następnie 1 łyżkę sody i 1 łyżkę soli rozpuszczamy w szklance ciepłej wody i przelewamy mieszankę do miski, wyłożonej folią aluminiową. Przekładamy tam biżuterię i pozostawiamy tak na 2-3 godziny.

Po upływie tego czasu wyciągamy nasze złoto i dokładnie płuczemy je pod bieżącą wodą. Następnie osuszamy je i polerujemy za pomocą miękkiej ściereczki. Dzięki tej metodzie nasza biżuteria będzie znów lśniąca i piękna. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować tego triku w przypadku ozdób z kamieniami szlachetnymi, gdyż może to sprawić, że staną się matowe.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki