Reklama
Reklama

Zamarzające zamki to zmora każdego kierowcy. Wypróbuj ten sposób, a odjedziesz z parkingu jako pierwszy

Według kierowców jedną z najbardziej znienawidzonych sytuacji zimą jest zamarznięty zamek o poranku, który uniemożliwia nam odjazd z parkingu, gdy spieszymy się do pracy lub mamy ważne spotkanie. Zanim jednak będziemy na siłę próbowali włożyć kluczyk i uszkodzimy cały mechanizm, warto poznać kilka trików, które ułatwią nam odmrożenie zamka. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problemem.

Zamarznięty zamek to niemały problem o poranku, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Na szczęście istnieją triki, które pozwolą nam w prosty sposób odmrozić auto bez uszkodzeń. Warto je znać, szczególnie gdy nie dysponujemy garażem i pozostawiamy nasz samochód na całą noc na mrozie.

Jak odmrozić zamek w aucie?

Trwająca zima to spore wyzwanie dla kierowców. Szczególnie gdy rano muszą się oni mierzyć z zamarzniętym zamkiem w aucie o poranku i nie mogą dostać się do środka pojazdu. Może się to zdarzyć każdemu, kto nie ma garażu i musi trzymać swój samochód na zewnątrz.

Oczywiście najłatwiej pozbyć się tego problemu, kupując po prostu tradycyjny odmrażacz. Dostaniemy go na każdej stacji benzynowej i zapłacimy za niego kilkanaście złotych. Jest on przydatny nie tylko ze względu na zamarznięte zamki, ale i drzwi, które często przywierają przez to, że do szczelin dostaje się woda.

W przypadku, gdy nie wyposażyliśmy się w odmrażacz, możemy wykorzystać popularny WD-40. Ten preparat może być również wykorzystywany profilaktycznie. Warto mieć go więc pod ręką, aby rano uniknąć przykrej niespodzianki. 

Czytaj również: Tyle wynosi mandat za nieodśnieżony samochód. Ile punktów karnych można dostać?

Jak odmrażać zamek za pomocą nietypowych przedmiotów?  

Przede wszystkim pamiętajmy także o tym, aby mając do czynienia z zamarzniętym zamkiem, nie wpychać kluczyka na siłę. W ten sposób można szybko uszkodzić mechanizm lub nawet złamać kluczyk.

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, czy nie mamy w swojej torebce lub kieszeni żelu do dezynfekcji rąk. Z racji tego, że w jego składzie znajduje się etanol i alkohol izopropylowy, świetnie nada się on do rozpuszczania lodu i zadziała w zaledwie kilka sekund. Wystarczy, że potrzemy kluczyk żelem i wsadzimy go delikatnie do zamka. Po chwili uda nam się przekręcić mechanizm blokujący.

Kolejnym sposobem na odmrażanie zamka jest wypełniony ciepłą wodą termofor. Zbliżamy go do zamka na kilka minut, a temperatura wytwarzana przez ten przedmiot skutecznie rozpuści lód, który znajduje się wewnątrz. Pamiętajmy jednak, aby ten sposób stosować ostrożnie, unikając przykładania termoforu bezpośrednio do zamka. W przypadku, gdy nie mamy takiego gadżetu, możemy wykorzystać zwykłą butelkę.

Jak zabezpieczyć się przed zamarzającym zamkiem?

Warto działać także profilaktycznie i ograniczyć możliwość zamarznięcia naszego zamka. Pomóc w tym może dość prozaiczna czynność, jaką jest parkowanie w słońcu, by o poranku promienie słoneczne nieco ogrzały auto.

Dodatkowo powinniśmy zainwestować w maty do nakrywania pojazdu, a także wyposażyć się w odmrażacz, który przyda się w sytuacjach awaryjnych, gdy nie zbyt wiele czasu, aby skorzystać z innych trików. Oprócz tego zimą powinno się regularnie smarować uszczelki wazeliną, zwłaszcza gdy wcześniej byliśmy na myjni.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki