Reklama
Reklama

Tyle wynosi mandat za nieodśnieżony samochód. Ile punktów karnych można dostać?

Odśnieżanie samochodu i skrobanie zamarzniętych szyb to zmora wielu kierowców. Ograniczona widoczność może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policja zwraca uwagę, aby odśnieżyć nie tylko lampy, szyby i tablicę rejestracyjną, lecz także dach i maskę auta. Tym, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku, grozi wysoki mandat oraz punkty karne.

Nieodśnieżony samochód? To pewny mandat

Mandat za nieodśnieżony samochód jest coraz wyższy. Kara może zostać nałożona za pokryte śniegiem szyby, lampy i tablice rejestracyjne. O nakazie odpowiedniego przygotowania pojazdu do ruchu mówi art. 66 ust. Prawo o ruchu drogowym. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Taryfikator mandatów jasno wskazuje, że kierowcy, którzy nie zadbają odpowiednio o samochód w zimowych warunkach, narażają się na mandat w wysokości do 3000 złotych. Mandat czeka tych, którzy niedostatecznie odśnieżą szyby w aucie, ale również tych, którzy pozostawią na samochodzie pokrywę śnieżną, a jedynie oczyszczą szyby.

Ile punktów karnych za nieodśnieżony samochód?

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nie tylko mandat, ale i punkty karne. Za nieodśnieżone lub pokryte lodem szyby grozi aż 12 punktów karnych. A to nie koniec. Kierowcy muszą pamiętać, że nieodśnieżenie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych to 8 punktów karnych. Taka sama kara grozi tym, którzy nie zadbają o czytelne tablice rejestracyjne.

Trzeba pamiętać, że nałożone na kierowców w wyniku wykroczeń punkty karne, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 17 września 2023 r., kasują się po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia mandatu. 

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych (dla kierowców z dłuższym stażem niż rok) lub 20 punktów karnych (dla kierowców ze stażem krótszym niż rok) wiąże się z odebraniem prawa jazdy i skierowaniem kierującego na badania psychologiczne. W przypadku, kiedy będzie on chciał odzyskać dokument musi ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Zobacz też:

Pracujesz zdalnie? Możesz dostać dodatkowy bonus pieniężny do wypłaty

​Prawie miesiąc w sanatorium za darmo. Sprawdź, czy możesz skorzystać i złóż wniosek

Tyle pieniędzy wydamy na święta 2024. Dla wielu osób to ogromny koszt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe