Reklama
Reklama

Tak szybko usuniesz plamy z materaca, poduszek i kołder. Wystarczą 2 składniki z kuchni

Czysta pościel, poduszka oraz materac to absolutne podstawy, jeżeli chcesz zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen. W sypialni spędzasz średnio jedną trzecią doby, dlatego, powinieneś regularnie odświeżać swoje łóżko, a gdy tylko pojawi się na nim brzydka, żółta plama, od razu pozbądź się jej za pomocą domowego sposobu. Wymieszaj w kuchni dwa składniki, potrzyj brudne miejsce, a po zabrudzeniu nie będzie śladu.

Jak większość Polaków, w sypialni spędzasz zapewne średnio minimum od 6 do10 godzin w ciągu dnia, ale czy pamiętasz o tym, że powinieneś regularnie wymieniać oraz czyścić poduszki, kołdrę i materac w trosce o własne zdrowie oraz komfort snu? Jeżeli niedawno na twoim łóżku pojawiła się nieestetyczna żółta plama, powinieneś jak najszybciej ją wyczyścić. 

Skorzystaj z pralki, a jeśli to nic nie da, lub taki sposób odświeżania okaże się niemożliwy ze względu na rozmiar ubrudzonego elementu wyposażenia sypialni, możesz spróbować wyczyścić poplamioną rzecz domowym sposobem, wykorzystując kilka tanich produktów z kuchennej szafki. 

Zmieszaj dwa składniki, a usuniesz żółte plamy z poduszek i kołder

Plam na poduszkach, kołdrach czy prześcieradle najlepiej pozbyć się, jeszcze zanim zaschną. Później ich usunięcie będzie trudniejsze, choć oczywiście nieniemożliwe. Większość z nich powinna zejść podczas standardowego prania. 

Jeżeli jednak to nie pomoże, przed kolejnym praniem koniecznie zastosuj domową mieszankę, łącząc ze sobą dwa proste składniki. Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą, a gdy uzyskasz gęstą pastę, po prostu nałóż ją na zabrudzenia i pozostaw na poduszce na kilka godzin. Później standardowo upierz poduszkę lub kołdrę w pralce. Po żółtych plamach nie powinno być już śladu.

Może cię zainteresować: Pierz kołdrę w ten sposób, a będzie miękka i puszysta jak chmurka

A jak pozbyć się plam z materaca? Jest prosty domowy sposób

Dużo większym wyzwaniem od pozbycia się zabrudzeń z poduszek i kołder może się jednak okazać wyczyszczenie poplamionego materaca. Nie zmieści się on do zwykłej pralki, dlatego jego pielęgnacja najczęściej ogranicza się do odkurzenia wraz ze zmianą pościeli. Od czasu do czasu powinieneś go jednak również wywietrzyć na dworze. Wystawiony na promienie słoneczne i wiatr, będzie zdecydowanie ładniej pachnieć.

Materace nie są tanie, dlatego pewnie nie zmieniasz ich tak często, jak poduszek czy kołder. Na co dzień najlepiej unikaj więc spożywania posiłków i napojów w łóżku i zawsze nakładać na materac grube prześcieradło. To pozwoli ci zminimalizować ryzyko zniszczenia drogiego elementu wyposażenia sypialni. Jeżeli jednak poplamisz już materac, zauważysz na nim żółte plamy z potu lub moczu, musisz jak najszybciej pozbyć się zabrudzeń. Nie tylko w trosce o estetykę, lecz przede wszystkim, higienę własnego snu.

W tym celu możesz ponownie sięgnąć do kuchennej szafki. Tym razem po ocet, sodę oczyszczoną. Przygotuj również wodę utlenioną i swój ulubiony olejek eteryczny np. o zapachu lawendy lub róży. Połącz ćwierć szklanki octu spirytusowego z 3 łyżkami wody utlenionej i połową szklanki sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i nałóż na plamy. Pozostaw na kilka godzin, a później dokładnie odkurz materac.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby