Reklama
Reklama

Jak często wymieniać poduszkę na nową? Większość osób robi to zbyt rzadko

Nawet najlepszej jakości poduszka w końcu przestanie być miękka jak chmurka. Jeżeli będziesz spał na niej przez długi czas, na pewno w końcu zacznie tracić swój naturalny kształt i sprężystość, a twój komfort snu przez to spadnie. W jej wnętrzu zgromadzą się roztocza, włosy, kurz i inne alergeny, które nie służą zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, abyś miał świadomość, jak często warto wymieniać poduszki na nowe.

To normalne, że twoja miękka jak chmurka poduszka w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej płaska i niewygodna. Nawet najlepszej jakości produkt traci w końcu swoją sprężystość i wtedy sen przestaje być tak spokojny i komfortowy jak wcześniej. Gdy widzisz, że poduszka uległa trwałemu odkształceniu, przez co nie stanowi już dla twojej głowy odpowiedniego podparcia, a na materiałowej osłonce znajdują się żółte plamy, które nie schodzą w praniu, powinieneś od razu wymienić ją na nową. 

W przeciwnym razie nawet w najwygodniejszym łóżku będzie ci się spało niewygodnie, a zgromadzone starej poduszce kurz, roztocza, włosy oraz inne alergeny będą negatywnie wpływać na twoje zdrowie (szczególnie w przypadku osób, które cierpią na choroby układu oddechowego) oraz jakość snu. 

Jak często powinno się wymieniać poduszkę na nową? Mówi o tym jeden szczegół

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak często powinno się wymieniać poduszkę na nową. W dużym stopniu zależy to bowiem od jej wypełnienia.

  • poduszka z pierzem - co 4-7 lat.  Poduszka z pierzem albo puchem jest najtrwalsza, ale nawet ją trzeba wymieniać co jakiś czas. Gdy zakończy swoją żywotność, możesz oddać ją do renowacji. A jeśli postanowisz na dobre ją wyrzucić, to umieść ją w kontenerze z odpadami zmieszanymi.
  • poduszka z pianki - co 2-3 lata. Przez taki okres powinna zachować idealny kształt, później zacznie stopniowo odkształcać się, a sen na niej nie będzie już tak komfortowy, jak wcześniej. 
  • poduszka z żelem - co 2 lata. Dość szybko traci sprężystość, a jej właściwości hipoalergiczne zanikają w miarę użytkowania. Z tego powodu trzeba ją dość często wymieniać na nową.
  • poduszka z poliestrem - co 1 rok. Poliestrowe poduszki są najmniej trwałe i trzeba je bardzo często wymieniać z uwagi na to, że łatwo się odkształcają. Spanie na nich po upływie roku lub dwóch przestaje być więc zdrowe dla naszej głowy, szyi i kręgosłupa, którym nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia.

Może cię zainteresować: Moja babcia zawsze wkładała czosnek pod poduszkę. Teraz wiem dlaczego

Dzięki temu wydłużysz życie swojej poduszki. Będzie miękka i puszysta przez lata

Na szczęście są sposoby, dzięki którym możesz zaoszczędzić na częstej wymianie wypełnień poszewek. Gdy wiesz, jak dbać o poduszkę tak, by wydłużyć jej trwałość, może ci ona posłużyć o wiele dłużej, niż przypuszczałeś. 

Przede wszystkim, aby twoja poduszka była wygodna, czysta i gromadziło się w niej mniej bakterii, nigdy nie zdejmuj z niej osłonek (warstw między tzw. wsypem i powłoczką). No chyba, że do prania. 

Staraj się również prać samą poduszkę około 2 razy w ciągu roku, a poza tym często ją wytrzepuj i ubijaj tak, by zachowała swój kształt. Jeżeli na poduszce pojawią się plamy, usuwaj je od razu, bo gdy zaschną, znacznie trudniej będzie się ich pozbyć.

Czytaj także: Wrzuć je do bębna, a poduszki będą miękkie i puszyste jak chmurka

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy