Reklama
Reklama

Tych grzybów nigdy nie susz. Możesz się poważnie zatruć

Grzybobranie trwa w najlepsze. Warto zadbać o odpowiednią konserwację zebranych owoców runa leśnego tak, żeby jak najdłużej zachowały swoje walory smakowe. Najczęściej wybieraną metodą konserwacji grzybów jest suszenie. Jednak okazuje się, że nie sprawdza się ono u wszystkich gatunków. W niektórych przypadkach może dojść do zatrucia. Jakich grzybów nie powinniśmy suszyć? Sprawdzamy.

Jakich grzybów nie powinno się suszyć?

Suszenie to znana metoda konserwacji grzybów, jednak nie wszystkie gatunki się do niej nadają. Niekiedy fizycznie źle znoszą ten proces, w wyniku którego stają się kruche, najczęściej ma to miejsce w przypadku grzybów blaszkowych. Zdarza się również, że znacznie pogarszają się ich walory smakowe oraz tracą charakterystyczny aromat. Okazuje się, że niektóre gatunki grzybów po ususzeniu mogą stać się źródłem poważnego zatrucia.

Gąska zielona

Podczas suszenia dochodzi w gąsce do koncentracji wielu związków chemicznych, które w większości są toksyczne. W świeżym grzybie dzięki obecności wody wspomniane szkodliwe substancje występują w zdecydowanie mniejszym stężeniu. Nasz organizm toleruje właśnie takie stężenie, dlatego gąski najlepiej spożywać na świeżo. Ich długotrwałe spożywanie w suszonej formie prowadzi do gromadzenia się toksyn w naszym organizmie. Konsekwencją tego może być uszkodzenie mięśni i narządów wewnętrznych.

Maślak

Maślak nie nadaje się do suszenia, ponieważ jest bardzo wilgotnym gatunkiem grzyba. Jego całkowite wysuszenie jest niezwykle trudne, przez co nigdy nie wiadomo czy wyparowała z niego cała woda. Ta sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ suszone grzyby przechowuje się w warunkach idealnych do rozwoju pleśni. Spożywając takie źle wysuszone maślaki, można zatruć się mykotoksynami.

Mleczaj rydz

Z uwagi na wysoką zawartość białka, rydze nie powinny być suszone. W trakcie suszenia dochodzi do degradacji wspomnianych białek, w wyniku której są uwalniane toksyny, działające drażniąco na układ pokarmowy. Spożywanie suszonych rydzy może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Dodatkowo podczas suszenia grzyby te tracą swój charakterystyczny aromat i smak. 

Jak w inny sposób konserwować grzyby?

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnego suszenia grzybów jest zamrożenie po krótkim zblanszowaniu. Ta metoda konserwacji pozwala utrwalić jędrność, świeżość, smak i aromat grzybów. Przygotowane w ten sposób dobrze zniosą długie przechowywanie w niskiej temperaturze i idealnie sprawdzą się później jako dodatek do wielu potraw.  

Gąski, rydze i maślaki mogą być konserwowane również poprzez różnego rodzaju marynaty, np. z octu lub z oleju. Marynowane grzybki z czasem nabierają głębi smaku i stają się znakomitym dodatkiem do wielu dań. Grzyby zakonserwowane w marynacie zachowują swój kształt i teksturę

Zobacz też:

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze

Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | zdrowie