Reklama
Reklama

Trening wytrzymałościowy. 4 proste ćwiczenia poprawiające kondycję, które wykonasz w domu

Trening wytrzymałościowy zwany również cardio jest polecaną formą aktywności fizycznej dla osób odchudzających się. Tak jak w przypadku innych form treningu posiada swoją specyfikę oraz wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że można go bez problemu wykonać w domu. Podpowiadamy kilka prostych ćwiczeń, które mogą pomóc poprawić kondycję, a także wysmuklić sylwetkę.  

Na czym polega trening wytrzymałościowy?

Trening cardio spotykany także pod nazwami trening tlenowy lub wytrzymałościowy to niezwykle uniwersalna forma aktywności fizycznej. W zależności od wieku, kondycji, stanu zdrowia można dostosować go pod własne możliwości. Ten trening mogą więc wykonywać niemal wszyscy. Jego założeniem jest wykonywanie długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności. 

Z tej formy treningu płynie sporo korzyści. Wiele osób chętnie się na niego decyduje, ponieważ spala kalorie i pozwala utracić tkankę tłuszczową. Dodatkowo poprawia wydolność płuc oraz serca. Trening cardio przyczynia się bowiem do zwiększenia wydolności organizmu. 

Wraz z regularnym treningiem zwiększać się będzie również siła mięśniowa oraz powinna poprawić się koordynacja ruchowa. Systematycznie wykonywany wpływa także na przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Zobacz również: Chodzisz na bieżni? Takie tempo musisz utrzymywać, by schudnąć

Proste ćwiczenia w treningu cardio

Aktywność fizyczna wraz ze zbilansowaną dietą jest niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto znaleźć odpowiednią dla siebie formę ćwiczeń, aby była przyjemna oraz adekwatna do kondycji organizmu.

Trening wytrzymałościowy może okazać się dobrym rozwiązaniem dla niemal każdego. Zwłaszcza że w łatwy sposób można wykonać go samodzielnie w domu. Jakich ćwiczeń warto spróbować?  

  • Szybkie stopy - to dynamiczne ćwiczenie jest proste w wykonaniu, a może przynieść zadowalające efekt. Aby je wykonać, stań w szerokim rozkroku, będąc lekko przechylonym do przodu na ugiętych kolanach. Odrywaj w szybkim tempie stopy od podłoża, wykonując dynamiczne, małe kroczki w miejscu. Celem tego ćwiczenia jest wykonanie jak największej liczby kroczków w krótkim, określonym czasie.  
  • Przeskoki ze zmianą nogi — ćwiczenie, które również bez problemu można wykonać w domu bez potrzeby posiadania żadnego sprzętu. Chcąc je wykonać, stań prosto z wysuniętą prawą nogą daleko do przodu, a lewą za siebie. Na ugiętych kolanach wykonuj przeskok, tak aby na przemiennie lewa i prawa noga znajdowały się z przodu i z tyłu.  
  • Skoki w bok na jednej nodze — jedno z prostszych ćwiczeń, jakie można wpleść w trening cardio. Wystarczy, stanąć na prawej nodze, a drugą uginając w kolanie pod kątem prostym, skierować do tyłu. Teraz skacz w lewo i prawo zachowując szybkie, ale jednostajne tempo. Po wykonaniu kilkunastu powtórzeń zrób to samo na drugiej nodze. 
  • Przysiady z podskokiem — tak zwane squat jumps to lubiane przez wielu trenerów ćwiczenie. Aby je wykonać, stań z ugiętymi nogami ustawionymi na szerokość większą niż szerokość barków. Złącz ręce przed sobą i zrób głęboki przysiad. Prostując nogi, wybij się, robiąc skok i następnie przejdź ponownie do przysiadu. Rób to w odpowiednim tempie, powtarzając kilkanaście razy.  

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie