Reklama
Reklama

Tak zrobisz domowy spray na meszki. Używaj przed każdym spacerem

Wiosenne i letnie miesiące to czas, gdy uciążliwe meszki przeszkadzają w spokojnym przebywaniu na zewnątrz. Ich ukąszenia są bolesne i mogą prowadzić do swędzenia, a nawet alergicznych reakcji skórnych, co znacznie utrudnia cieszenie się ciepłymi miesiącami. Na szczęście, istnieje prosty sposób na stworzenie domowego sprayu odstraszającego, wykorzystującego składniki, które często znajdują się w naszej kuchni lub łazience.

Domowy sposób na przygotowanie sprayu na meszki

Przygotowanie własnego sprayu na meszki jest prostym i skutecznym sposobem na uniknięcie problemów, jakie generują te owady. Aby stworzyć naturalny repelent, potrzebne będą następujące składniki:

  • 100 ml destylowanej wody lub oleju — np. olej z pestek winogron, który jest lekki i nie zatyka porów.
  • 50 ml alkoholu — spirytus lub wódka, które posłużą jako środek konserwujący i pomogą w rozprowadzaniu olejków.
  • 40-50 kropli olejków eterycznych — takich jak lawenda, cytronella, eukaliptus czy mięta. Te olejki znane są ze swoich właściwości odstraszających owady, a ich naturalny, przyjemny zapach jest dodatkowym atutem.

Aby przygotować mieszankę, należy wlać wodę lub olej oraz alkohol do czystej butelki ze spryskiwaczem, najlepiej wykonanej z ciemnego szkła, które chroni olejki przed degradacją świetlną. Następnie dodajemy krople wybranych olejków eterycznych i wszystko dokładnie mieszamy. Butelkę należy zamknąć i mocno nią wstrząsnąć, aby składniki dokładnie się połączyły. Gotowy spray przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu, aby zachować jego skuteczność jak najdłużej.

Przeczytaj też: Mrówki boją się go jak ognia. Połóż obok drzwi, a nie wejdą do domu

Stosowanie domowego sprayu na meszki jest bardzo proste. Przed wyjściem na zewnątrz wystarczy spryskać nim odsłonięte części ciała oraz ubranie, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone na ugryzienia. Należy pamiętać, by unikać kontaktu repelentu z oczami i ustami. Użycie naturalnych składników sprawia, że spray jest bezpieczny nawet dla dzieci i osób o wrażliwej skórze, a brak chemicznych dodatków czyni go przyjaznym dla środowiska oraz zdrowia.

Jak odstraszać meszki? Te sposoby pomagają pozbyć się problemu

W walce z meszkami skuteczne okazują się przede wszystkim metody wykorzystujące naturalne zapachy, które są nieprzyjemne dla tych drobnych owadów, ale całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Na przykład, umieszczanie w strategicznych miejscach ogrodu i domu doniczek z roślinami takimi jak lawenda, mięta czy geranium, może znacznie ograniczyć ich obecność. Te rośliny, oprócz swoich estetycznych walorów, wydzielają olejki eteryczne, które są naturalnymi repelentami, odstraszającymi meszki oraz inne owady.

Przeczytaj też: Przed snem włóż pod poduszkę czosnek. Brzmi dziwnie, ale jest genialne

Co więcej, bardzo popularną i prostą metodą na pozbycie się meszek jest też wykorzystanie domowej pułapki. Wystarczy przygotować mieszankę wody, cukru i octu, którą nalewamy do przeciętej plastikowej butelki ustawionej lejkiem w dół. Słodki zapach przyciąga meszki, które wpadając do środka, zostają uwięzione. Taka pułapka jest ekonomiczna i ekologiczna, a jej wykonanie zajmuje kilka minut.

Inną skuteczną i nietoksyczną metodą na meszki są moskitiery, które można zainstalować na oknach i drzwiach. Ta fizyczna bariera nie tylko blokuje dostęp meszkom do wnętrz, ale także pozwala na swobodne przepływanie powietrza. Moskitiery są łatwe w montażu i mogą być dostosowane do różnych typów okien i drzwi, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem w ochronie przed owadami.

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zdrowie