Reklama
Reklama

Lawenda będzie kwitła dwa razy dłużej. Po podlaniu tym wybuchnie kwiatami

Lawenda stanowi piękną ozdobę ogrodu. Jest piękna, a jej przyjemny zapach odstrasza szkodniki, które mogą utrudniać czerpanie przyjemności ze spędzania czasu na łonie natury. Komary nienawidzą jej zapachu, dlatego warto nie wahaj się długo, tylko posadź lawendę na swojej działce. Jeśli będziesz podlewać ją domowym nawozem polecanym przez ekspertkę, będzie kwitła dwa razy dłużej.

Wielu Polaków uprawia lawendę na swojej działce, bo wygląda wspaniale i chroni przed szkodnikami. Mało kto stosuje jednak trik na wydłużenie jej kwitnienia aż do jesieni. Początkujący ogrodnicy nie mają o nim pojęcia. A szkoda, bo dzięki prostej domowej odżywce niemu roślina może zachwycać urodą nawet dwa razy dłużej. 

Stephaine LeBlanc, ekspertka w dziedzinie ogrodnictwa, w rozmowie z serwisem Express postanowiła ułatwić amatorom opiekę nad tym gatunkiem. Wyjaśniła, jakie nawozy stosować do lawendy i czym ją podlewać, aby cieszyła oko przez wiele miesięcy.

Nie wiesz, czym nawozić lawendę? Ekspertka ogrodnicza rozwiewa wątpliwości

Stephaine LeBlanc uważa, że stosowanie nawozów organicznych, takich jak kompostowany obornik, odchody robaków i mączka kostna to najlepszy wybór przy nawożeniu wielu kwiatów, w tym również lawendy. 

Dostarczają one bowiem roślinom niezbędnych składników odżywczych oraz pozytywnie wpływają na strukturę gleby. Można mieszać je bezpośrednio z ziemią, albo stosować jako nawóz wierzchni, by minerały stopniowo docierały do do strefy korzeniowej kwiatów.

Aby wzmocnić lawendę, można korzystać z domowego kompostu, wzbogaconego o resztki warzyw, m.in. końcówki marchwi czy liście sałaty. Do jego przygotowania, warto wykorzystać także skórki bananów, które zawierają potas, pobudzający kwiaty do wzrostu.

"Wystarczy ułożyć skrawki wraz z suchymi liśćmi i ściętą trawą w pojemniku na kompost i poczekać, aż rozłożą się na bogaty kompost" - tłumaczy ekspertka ogrodnicza. 

Może cię zainteresować: Chcesz posadzić w ogrodzie dalie? Ważny jest nie tylko termin, ale i głębokość

Podlej tym lawendę, a będzie kwitła dwa razy dłużej. Domowa odżywka z paru składników

Możesz również przygotować domową odżywkę do podlewania kwiatów. Kosztuje grosze, a wzmacnia glebę i lawenda będzie po niej, bujnie kwitła. Potrzebne będą ci tylko cztery składniki, a część z nich na pewno masz już w domu.

Potrzebne będą ci:

  • sól Epsom - 1 łyżka stołowa
  • soda oczyszczona - 1 łyżka stołowa
  • emulsja rybka - 1 łyżka stołowa
  • woda - 4,5 litra

Proporcje produktów są więc następujące: 1:1:1:4,5. Aby przygotować domowy nawóz do lawendy, wymieszaj składniki w dużym pojemniku (może być wiadro) i poczekaj, aż się rozpuszczą. Gdy tak się stanie, odżywkę można przelać do mniejszych butelek i stosować.

Czytaj również: Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie, bo nic innego tam nie wyrośnie

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | uprawa roślin | kwiaty