Reklama
Reklama

Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie, bo nic innego tam nie wyrośnie

Niektórych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. Być może wyglądają pięknie, ale są niezwykle ekspansywne. Zagłuszą inne gatunki i nigdy się ich nie pozbędziesz. Lepiej za wczasu poznaj ich prawdziwą naturę, niż później dziwić się, że opanowały całą działkę, nie pozostawiając przestrzeni dla innych kwiatów.

Rośliny w ogrodzie są wspaniałą naturalną ozdobą, która dodaje uroku każdej działce. Jeżeli jednak nie chcesz mieć z nimi problemów, powinnaś sadzić je z głową. Dla własnego dobra zrezygnuj z najbardziej ekspansywnych gatunków albo mocno ogranicz je na swoich rabatach.

Te rośliny rozwijają się tak szybko, że przez nie inne kwiaty, zioła i krzewy mogą zmarnieć. Nie będą mieć przestrzeni, aby obficie się rozrosnąć i działka przestaje zachwycać swoim wyglądem. 

Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie, bo zagłuszą inne gatunki

Niektórych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie, bo niekontrolowane szybko pokrywają całą działkę. Mogą stać się udręką początkującego ogrodnika, o czym wspomniała autorka kanału Garden Way na Youtube. 

Specjalistka uważa, że dobrym przykładem ekspansywnego gatunku, który może mocno uprzykrzyć życie, jest m.in. tojeść orzęsiona. Urocza bordowa bylina na pierwszy rzut oka kojarzy się z pięknymi tulipanami. 

Jej niewielkie kwiaty zachwycają, ale charakteryzuje ją bardzo intensywny rozrost. W ciągu jednego sezonu może zwiększyć swoją powierzchnię o dobre kilka metrów kwadratowych i jest dość wysoka. 

Kolejnym gatunkiem pięknej rośliny, której lepiej nie sadzić w ogrodzie jest odętka wirginijska, która z roku na rok coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. To egzotyczny gatunek z rodziny jasnowatych. 

Pochodzi z Ameryki Północnej i jest łatwa w uprawie. Zachwyca urodą drobniuteńkich kolorowych kwiatów, zebranych w iście "kosmiczne" kwiatostany. Niestety bardzo szybko się rozmnaża (w 1 rok nawet o 1 metr kwadratowy), przez co w ogrodzie może być trudny do opanowania. 

Czytaj również: Zrób to, a pobudzisz fiołka do kwitnienia. Tylu kwiatów jeszcze nie widziałeś

Inne ekspansywne gatunki, na które musisz uważać. Inaczej nigdy się ich nie pozbędziesz

Przykładem ekspansywnego gatunku, na który musisz uważać, jest także dąbrówka rozłogowa. Jej wspaniałe błękitne kwiaty przyciągają oko, ale zapierająca dech w piersiach uroda to pułapka, w którą wpada wielu początkujących ogrodników. Jeśli na moment przestaniesz ją kontrolować, może rozrosnąć się na całą działkę i nigdy się jej nie pozbędziesz.

Na tym jednak nie koniec. Dla własnego dobra musisz także regularnie doglądać również upraw maliny jednorocznej oraz mięty, bo te, mimo cennego zastosowania, również bywają prawdziwą udręką. 

Są tak ekspansywne i żarłoczne, że często uniemożliwiają wzrost pozostałym roślinom. Pobierają składniki odżywcze z gleby i zabierają całą wolną przestrzeń na działce, zabierając miejsce innym gatunkom w swoim otoczeniu.


Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | kwiaty