Reklama
Reklama

Posadź ją w maju. Twój ogród nabierze śródziemnomorskiego wyglądu

Z pomocą tej rośliny w prosty sposób można wpuścić do swojego ogrodu śródziemnomorski i w dodatku niezwykle barwny akcent. Jej ukwiecone pnącza przywodzą na myśl wakacje w słonecznej Grecji czy Włoszech. Teraz taki klimat możesz stworzyć ze własnym ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy zasadzić oraz jak dbać o bugenwillę, aby mogła barwnie zdobić twoją działkę.

Dużą popularnością cieszą się drzewka, krzewy, a także pnącza, które kwitnąc, wpuszczają do ogrodu eksplozję kolorów. Do tych najpopularniejszych należy oczywiście zaliczyć hortensje, forsycje czy tak uwielbiany przez wszystkich lilak. Od teraz warto w swoim ogrodzie znaleźć miejsce na bugenwillę. Maj to doskonały czas, aby zasadzić tę roślinę i cieszyć się z barwnych kwiatów stanowiących wyjątkową ozdobę ogrodu bądź trasu.

Pnącze o niezwykłej urodzie  

Bugenwilla zazwyczaj kojarzona jest z klimatem śródziemnomorskim, gdzie barwnie przyozdabia liczne budynki oraz ogrodzenia. Nie da się ukryć, że jest to roślina niezwykle okazała, która zachwyca pnączami i kwiatami występującymi w różnych kolorach. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiedniej pielęgnacji odnajdzie się i w naszych ogródkach.  

Roślina ta występuje w licznych odmianach. W naszym klimacie wybór najczęściej pada na dwie  — okazałą i gładką. Obie charakteryzują się obfitym kwitnięciem, przez co twój ogród może zalać eksplozja kolorów. Co ciekawe, ozdobą bugenwilli są kolorowe przykwiatki, które otaczają niepozorne kwiatki. Najczęściej można spotkać się z ich fioletową, czerwoną bądź białą barwą.    

W Polsce, ze względu na panujący klimat najczęściej uprawiana jest jako roślina doniczkowa, która latem wystawiona do ogrodu bądź tarasu stanowi przykuwającą uwagę dekorację. Przy odpowiedniej trosce można się również pokusić o uprawę w glebie. W jej hodowli należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach, aby mogła kwitnąć bujnie i okazale. 

Zobacz również: Posadź już teraz, a za 6 tygodni ozdobi twój ogród dywanem kwiatów

Kiedy sadzić bugenwillę? Podstawy pielęgnacji 

Wraz z początkiem maja nastaje dobry czas na sadzenie bugenwilli, którą można kupić w postaci sadzonek. Przed jej zasadzeniem, warto zadbać o odpowiednie warunki. Przede wszystkim roślina ta uwielbia słoneczne miejsca, w szczególności południowe.

Tylko na dobrze nasłonecznionym stanowisku bugenwilla jest w stanie bujnie kwitnąć. Dodatkowo miejsce dla tej rośliny powinno być osłonięte od wiatru. Przez lato może barwnie zdobić ogród, ale wraz z nadejściem zimy, warto wnieść ją do pomieszczenia, aby roślina bezpiecznie mogła przezimować.

Podczas hodowli dobrze pamiętać o zraszaniu liści, zwłaszcza zanim rozpocznie się kwitnienie. Ważne jest również podcinanie pędów, które powoduje zagęszczenie oraz rozkwitnięcie rośliny. Istotna jest również odpowiednia gleba oraz nawożenie.  

Bugenwilla uchodzi za dość odporną na szkodniki oraz choroby, jednak dobrze chronić ją między innymi przed mszycami. Roślina ta nie należy do najprostszych w uprawie, ale przy pamiętaniu o kilku kluczowych kwestiach może barwnie przyozdobić ogród i wpuścić do niego nieco śródziemnomorskiego klimatu.  

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | sadzenie | działka