Reklama
Reklama

Chcesz rozmnożyć hortensję? Szybszego sposobu nie znajdziesz

Hortensje to popularne i niezwykle urokliwe kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Chcąc cieszyć się ich pięknem, wcale nie musimy kupować sadzonek lub nasion, ponieważ możemy je samodzielnie rozmnożyć. Wystarczy, że wykorzystamy do tego jedną ze sprawdzonych metod i zrobimy to w łatwy i szybki sposób. Podpowiadamy, jak skutecznie i prosto rozmnażać hortensje.

Wiele osób decyduje się na uprawę hortensji w swoim ogrodzie. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to wspaniałe, okazałe rośliny o pięknych barwach. Chcąc mieć ich jak najwięcej, możemy spróbować samodzielnego rozmnażania hortensji. Wykorzystując poniższą metodę, zrobimy to szybko i niezwykle łatwo. Sprawdź, na czym ona polega.

W jaki sposób rozmnażać hortensje?

Chcąc cieszyć się pięknymi hortensjami w naszym ogrodzie, wcale nie musimy kupować nasion czy sadzonek. Okazuje się bowiem, że możemy samodzielnie je rozmnożyć, oszczędzając nieco pieniędzy i ciesząc się własną uprawą.

W przypadku hortensji można to robić na wiele różnych sposobów. Między innymi możemy rozmnożyć roślinę nawet za pomocą jej liści. Jest to metoda, którą polecamy, ponieważ jest ona szybka i niezwykle łatwa do wykonania.

Zanim jednak przejdziemy do tego zabiegu, pamiętajmy, by wybrać dla nowych roślinek odpowiednie stanowisko, w którym będą się mogły rozwijać. Początkowo najlepiej jest uprawiać je w doniczkach, a dopiero później przenieść je do gruntu.

Czytaj również: Koniecznie zrób to w sadzie w kwietniu. Robaczywe śliwki będą tylko wspomnieniem

Dzięki tej metodzie rozmnażanie hortensji będzie szybkie i łatwe. Jak to zrobić?

Chcąc w prosty sposób rozmnożyć hortensję, wystarczy wykorzystać do tego sprawdzony sposób. W tym celu musimy przygotować sobie 1 tabletkę musującej witaminy C i rozpuścić ją w małej ilości wody, najlepiej w około 50 ml płynu.

Mieszankę przelewamy do szklanki i wkładamy do niej jeden zdrowy liści hortensji z odciętą łodygą. Jeżeli chcemy uzyskać lepszy rezultat, możemy dodatkowo przekroić liść na pół. Pamiętajmy, aby był on nieznacznie zanurzony w wodzie z witaminą C, więc najlepiej umieścić w niej jedynie końcówkę liścia.

Po około 20 minutach takiej kąpieli liść wyjmujemy i umieszczamy go w żyznej ziemi, ustawiając go pionowo, końcówką w dół.

Jak pielęgnować młode rośliny?

Bardzo ważne jest także odpowiednie pielęgnowanie naszych młodych hortensji. W tym celu doniczki należy ustawić na odpowiednim stanowisku, dzięki czemu kwiaty będą mogły zdrowo się rozwijać.

Najlepiej będą się one czuły w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym oraz tam, gdzie panuje temperatura 20-24 stopni Celsjusza. Istotna jest także wilgotność powietrza. Chcąc ją zwiększyć, możemy przykryć młode roślinki folią lub przezroczystym pojemnikiem. Pamiętajmy jednak, aby co kilka dni zdejmować osłonę, by nie narażać roślin na choroby grzybowe.

Co zrobić z pozostałą wodą? Dzięki niej hortensja będzie zdrowo rosła

Pozostałej po rozmnażaniu wody z witaminą C nie warto marnować, ponieważ może ona jeszcze korzystnie wpłynąć na nasze rośliny. Zaleca się, aby podlać jej resztką hortensje. Pamiętajmy jednak, że będzie to zbyt mała dawka, więc dodatkowo należy zasilić roślinę zwykłą wodą.

Następnie nasze umieszczone w doniczce liście musimy odpowiednio pielęgnować. W tym celu musimy pamiętać o regularnym podlewaniu ich tak, by nigdy ziemia nie była przesuszona. Po upływie 25-30 dni w doniczce pojawią się pierwsze liście nowych hortensji.

Wtedy to sadzonki należy rozsadzić do osobnych doniczek, by nie kolidowały ze sobą. W momencie, gdy krzewy już nieco wyrosną, możemy przesadzić je do gruntu i cieszyć oczy pięknymi hortensjami, bujnie rosnącymi w naszym ogrodzie.


Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty