Reklama
Reklama

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Hortensja ogrodowa to urokliwa roślina ozdobna, niezwykle ceniona z uwagi na widowiskowe kwiaty. Niesprzyjająca pogoda może jednak negatywnie na nią wpłynąć. Jak sprawdzić, czy hortensja ogrodowa w całości przemarzła i co zrobić, by ją uratować?

Hortensja ogrodowa jest krzewem z rodziny hortensjowatych, chętnie uprawianym na działkach z uwagi na swoje widowiskowe kwiaty. Potrzebuje żyznej, lekko wilgotnej, próchnicznej gleby, o kwaśnym odczynie. Najlepiej się czuje w półcieniu, choć w słońcu kwitnie bardziej obficie. Czy jest jakiś sposób, by uratować zmarzniętą hortensję? Warto wykorzystać radę ogrodnika. 

Hortensja ogrodowa — jak się upewnić, że nie zakwitnie?

Zmarznięta hortensja ogrodowa jest możliwa do uratowania, jednak warto wiedzieć, że nie zakwitnie już w danym roku. Jeśli jej pędy przemarzły, kwiatów nie będzie nawet w sytuacji, gdy roślina odbije od korzenia. Wszystko dlatego, że hortensja ogrodowa rozwija pąki na pędach ubiegłorocznych. Jeśli zatem wszystkie przemarzły, kolejne wytworzą się w sierpniu, a roślina zakwitnie w kolejnym roku.

Warto się jednak upewnić, czy rzeczywiście wszystkie pędy zostały zniszczone. Świetnym pomysłem na to jest lekkie nacięcie jej ostrym nożykiem na różnych wysokościach. Gdy ukażą nam się zdrowe, zielone tkanki, oznacza to, że hortensja jeszcze zakwitnie. Takich pędów absolutnie nie należy więc skracać. 

Czytaj też: Zrób to, gdy tulipany przekwitną, a za rok znów obsypią się kwiatami 

Zmarznięta hortensja ogrodowa — jak ją uratować?

Jeśli po przeprowadzeniu oględzin okaże się, że wszystkie pędy hortensji ogrodowej są suche, trzeba przyciąć je aż przy ziemi, robiąc to jednak po kawałku, zaczynając od góry. Może się bowiem okazać, że natrafimy żywą tkankę i w ten sposób ocalimy część rośliny. Jeśli tak się stanie, trzeba wykonać cięcie nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Hortensja na pewno nie zakwitnie w tym roku, jednak wypuści nowe pędy, na którym zawiążą się pąki. W kolejnym roku powinna obsypać się kwiatami.

By uniknąć przemarznięcia rośliny, lepiej zadbać o jej ochronę przed zimnem. Nim nastanie zima krzewy hortensji ogrodowej można osłonić na przykład parawanami z włókniny, rozpościerając ją na wbitych w ziemię prętach. Z kolei wczesną wiosną regularnie sprawdzajmy, czy ziemia nie jest nadmiernie przesuszona. Hortensja ma bardzo duże wymagania wodne i susza może jej zaszkodzić.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin | krzewy | działka