Kwitnie aż 120 dni w roku. Zasadź w ogrodzie, a sąsiadki pękną z zazdrości
Ta azjatycka roślina kwitnie aż 120 dni w roku, od wiosny aż do późnej jesieni, a jej uprawa nie jest trudna. Znakomicie odnajduje się w polskim klimacie, ale nie jest zbyt popularna. Gdy zasadzisz ją w swoim ogrodzie, sąsiadki pękną z zazdrości. Kiedy inne gatunki przestaną już zachwycać urodą, ona wciąż będzie przyciągać wzrok barwnymi kwiatami.
Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica L.) to dekoracyjny krzew lub drzewu z rodziny kwawnicowatych, często żartobliwie określany jako Bez Południa. Naturalnie porasta obszary krajów Azjatyckich, zwłaszcza Chin, Tajwanu, Wietnamu, Kambodży i Laosu i Tajwanu.
Egzotyczne pochodzenie nie przeszkadza roślinie jednak doskonale odnajdywać się w polskim, umiarkowanym klimacie. Opieka nad lagerstremią indyjską nie jest trudna. Poradzisz sobie z nią, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. Musisz tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy
Legerstremia indyjska w naturalnym środowisku dorasta do 6-8 metrów. Odmiany uprawiane w Polsce są mniejsze, lecz wciąż zaskakują rozmiarem dochodzącym do 3 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną drzewa lub krzewu jest szeroka korona w kulistym kształcie. Liście rośliny są drobne i owalne, mają intensywny, zielony kolor.
Największym atutem bzu południa są jednak kwiaty, które otwierają się po zachodzie słońca i mogą kwitnąć do 120 dni w roku, czyli około 4 miesięcy. Mają po 5 płatków, subtelnie pofałdowane brzegi i są zebrane w wiechowate kwiatostany o długości dochodzącej do 20 cm. Kwiatostany lagerstremi są najczęściej różowe lub purpurowe, ale zdarzają się również odmiany czerwone i białe (np. Petite Snow).
Może cię zainteresować: Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary
Lagerstremia indyjska to roślina wieloletnia, która w dodatku jest odporna na mróz (do -18 stopni Celsjusza). Jej uprawa nie jest trudna, ale ma swoje wymagania, które trzeba spełnić, aby bujnie kwitła.
Niższe odmiany można wyhodować w donicy jako ozdobę tarasu, natomiast wyższe będą długo zachwycać kwiatami w ogrodzie. Stanowisko lagerstremi indyjskiej powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W takich warunkach bez południa będzie rozwijał się najlepiej.
Bardzo ważny jest również dobór podłoża dla lagerstremii indyjskiej, które powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Idealnie, jeśli będzie także lekko wilgotne, lecz nie przemoczone, (bo szczególnie w okresie jesienno-zimowym roślina nie przepada za nadmiarem wody w glebie).
Czytaj również: Ta roślina przykryje kwiatami cały ogród i balkon. Jest jak kolorowa kołderka
Musisz pamiętać o pielęgnacji lagerstremii po posadzeniu. Najważniejsze jest podlewanie krzewu co około 1,5 tygodnia (podczas upałów częściej) umiarkowaną ilością letniej wody.
Poza tym warto również nawozić bez południa odżywkami z azotem (od kwietnia do połowy lipca) oraz produktami zawierającymi fosfor, potas (od sierpnia do końca października).
Od czasu do czasu możesz również przyciąć lagerstermię, aby poprawić jej pokrój i pobudzić do wypuszczania nowych kwiatostanów. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego rośliny.
Zobacz też:
Najlepsza odżywka do paproci. Wypróbuj, a nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami