Reklama
Reklama

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Maciejka, czyli lewkonia długopłatkowa, jest popularnym kwiatem zarówno wśród profesjonalnych, jak i początkujących ogrodników. Zachwyca nie tylko kwiatostanem w kolorze różowo-fioletowym, ale też przyjemnym zapachem po zachodzie słońca. Dodatkowo komary nie znoszą woni tej rośliny, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie.

Maciejka to roślina jednoroczna, którą widzimy w przydomowych ogrodach, choć można też posadzić ją w donicach. Najpiękniej wygląda po zachodzie słońca. To właśnie wtedy w pełni otwiera swoje kwiatostany i wydziela przyjemny zapach. Sprawdź, jak uprawiać maciejkę

Jak wygląda maciejka? Charakterystyka rośliny

Maciejka dorasta do 30-40 cm i kwitnie od czerwca do września. Czasem może zdobić ogród aż do października, ale tylko w przypadku łagodnej jesieni. 

Ta roślina cechuje się czterema płatkami w kolorze różowo-fioletowym, które są zebrane w luźne kwiatostany. Wieczorem wypełnia ogród pięknym zapachem, odstraszającym komary

Maciejka posiada rozgałęzione pędy, które mogą się płożyć. Jej szarozielone, lancetowate liście pokrywa kutner. Ma także owoce, czyli wąską łuszczynę wypełnioną drobnymi nasionami, posiadającą na szczycie dwa wyrostki. 

Jak uprawiać maciejkę w ogrodzie?

Ogrodnicy radzą, aby wysiewać maciejkę od połowy kwietnia do końca czerwca. Między siewem należy zachować dwutygodniowe odstępy. 

Roślinę sadzimy w żyznej glebie, w miejscu z dostępem do światła słonecznego. Rośnie też na lekko zacienionym stanowisku, choć wtedy nie zakwitnie aż tak obficie. 

Maciejka wymaga regularnego podlewania, szczególnie w trakcie suszy. Wodę lejemy bezpośrednio na podłoże. Nie kierujemy strumienia na kwiaty, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić liście i łodygi. 

Jak uprawiać maciejkę w doniczce?

Maciejkę warto posadzić w donicy lub w pojemnikach. Używamy uniwersalnej, przepuszczalnej ziemi do kwiatów i dbamy o drenaż oraz otwory odpływowe

Roślina posadzone w donicy szybciej zużywa składniki pokarmowe niż ta ogrodowa. W związku z tym co dwa tygodnie musimy zasilać ją nawozem dla roślin kwitnących.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty | pielęgnacja roślin