Reklama
Reklama

Chcesz posadzić w ogrodzie dalie? Ważny jest nie tylko termin, ale i głębokość

Aby ogród nabrał klimatu, powinno znaleźć się w nim jak najwięcej pięknych, kolorowych kwiatów. Przykładem takiej rośliny są dalie, wspaniałe byliny które zdobią działkę od lipca do października. Jeśli jednak chcesz je posadzić, pamiętaj, że w przypadku tego gatunku ważny jest nie tylko termin, ale również głębokość umieszczania sadzonek w glebie.

Dalie (nazywane również georginami) to jedne z najpiękniejszych letnich kwiatów, które kwitną od lipca aż do października. Ten zdobny gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej, z okolic wyżyn Meksyku, Hondurasu i Nikaragui, ale świetnie odnajdują się również w polskim, umiarkowanym klimacie. 

W ogrodzie musisz jednak zapewnić im odpowiednie warunki. W jaki sposób sadzić dalie i jak o nie dbać, by wystrzeliły obficie kwiatami i zachwycały urodą aż do jesieni? Ważny jest nie tylko termin umieszczania sadzonek w glebie, ale również głębokość, na której zostaną posadzone. 

Idealny termin sadzenia dalii zbliża się wielkimi krokami. Nie przegap go

Większość ogrodników uważa, że najlepszy termin na sadzenie dalii to połowa maja. Jest to bowiem okres po tzw. "zimnej Zośce", gdy temperatury są już ustabilizowane, gleba lekko ogrzana, a ryzyko przymrozków naprawdę minimalne. 

Po umieszczeniu sadzonek w glebie w tym czasie, rośliny mogą już bezpiecznie kiełkować. Wcześniejsze sadzenie dalii mogłoby się skończyć ich przemarznięciem, ponieważ nie jest to gatunek kwiatów odpornych na mróz. 

Może cię zainteresować: Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie. Zagłuszą inne gatunki i nigdy się ich nie pozbędziesz

Jak sadzić dalie, by bujnie kwitły? Liczy się głębokość umieszczania sadzonek

Nie tylko termin, ale i głębokość umieszczania sadzonek ma znaczenie przy sadzeniu dalii. Muszą one zostać umieszczone dość głęboko tak, by korzenie rośliny przykryć przynajmniej kilkucentymetrową warstwą gleby. Karpy zakopać powinieneś na około 20 cm długości. Miejsce, z którego wyrośnie łodyga powinno znaleźć się około 5 cm pod powierzchnią. 

Jeśli chodzi o odległość między sadzonkami dalii, to: 

  • mniejsze odmiany kwiatów - powinna ona wynosić 30-40 cm
  • większe odmiany dalii - powinna ona wynosić 80-80 cm

Wzmocnij kwiaty podporami tak, by przy wzroście nie doszło do połamania łodyg. Podlewanie dalii rozpocznij dopiero, gdy sadzonki zaczną wypuszczać pędy. Z reguły trzeba na to poczekać około 14-17 dni, jednak wiele zależy od odmiany i warunków, w których zostały posadzone.

Czytaj również: Każdy ma tę roślinę w domu, a prawie nikt nie wie, że owocuje. Plony są bardzo smaczne

Takie warunki musisz zapewnić daliom, jeśli chcesz mieć w ogrodzie piękne kwiaty

Dalie nie mogą zostać posadzone w przypadkowym miejscu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne. Latem w je nawadniać minimum 2 razy w tygodniu. Pod żadnym pozorem nie może być to gleba kwaśna, bo tej rośliny bardzo nie lubią. 

Stanowisko dalii musi być także słoneczne. Dbając o ten gatunek, powinieneś regularnie pozbywać się przekwitłych kwiatostanów. Na początku uprawy w ogrodzie zalecane jest przycięcie pędów, aby pobudzić je do obfitego wzrostu i rozgałęziania.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | uprawa roślin