Reklama
Reklama

Przynieś za spaceru w parku i zaparz. Zapomnisz o problemach ze snem

Wiele osób obecnie cierpi na bezsenność. Jest to niezwykle nieprzyjemna i męcząca dolegliwość. Jednak istnieje prosty sposób, aby poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy, że podczas jednego z wiosennych spacerów, zerwiemy kwiaty popularnej rośliny. Sprawdź, jak przygotować relaksujący i ułatwiający zasypianie napar.

Magnolie zazwyczaj kojarzą nam się z pięknym, ozdobnym drzewem. Jednak w medycynie chińskiej są one wykorzystywane od ponad dwóch tysięcy lat do łagodzenia różnego rodzaju objawów, ponieważ zalicza się je tam do cennych roślin leczniczych. Wyjaśniamy, jakie właściwości ma magnolia i jak przygotować z niej smaczną i zdrową herbatę.

Magnolia - jakie ma właściwości?

Magnolia lekarska ma niezwykle bogaty skład, ponieważ zawiera wiele cennych substancji aktywnych. Dzięki temu przygotowywane z niej ekstrakty mogą pozytywnie wpływać na całe nasze ciało. Wykorzystywane są jej kwiaty oraz kora, która zawiera aż 250 składników aktywnych

Przede wszystkim badania udowodniły, że magnolia lekarska ma wpływ na centralny układ nerwowy, dzięki czemu stosowana może być jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Dodatkowo roślina ma również zbawienny wpływ na jelita i reguluje układ trawienny.

Co więcej, od wieków w medycynie naturalnej magnolia jest wykorzystywana jako środek łagodzący objawy kaszlu czy pomagający pozbyć się zalegającej wydzieliny. Według naukowców magnolia może naturalnie pobudzać kortykosteroidy, aby reagowały na stany zapalne.

Magnolia jest naprawdę cenną rośliną, która ma szerokie spektrum działania. Możemy samodzielnie skorzystać z jej dobrodziejstw i przygotować zdrową herbatkę z magnolii, która świetnie nas zrelaksuje, a równocześnie będzie bardzo smaczna.  

Czytaj również: Rośnie na łąkach i na trawnikach. Mało kto wie, że jest taki zdrowy

W jaki sposób przygotować herbatę z magnolii?

Jeżeli chcemy zaparzyć własną herbatę z magnolii, to warto wiedzieć, że właśnie teraz jest najlepszy czas na zbiory tych kwiatów, ponieważ idealnie nadają się do tego właśnie młode kwiaty, które jeszcze nie do końca się otworzyły. Pamiętajmy jednak, aby nie wybierać drzew rosnących przy drogach.

Po zebraniu kwiaty suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu lub w piekarniku w 50 stopniach Celsjusza i z uchylonymi drzwiczkami, przez 30-60 minut, kontrolując stan wysuszenia. Po ususzeniu kwiatów możemy przejść do przygotowania herbaty. W tym celu 1 łyżkę kwiatów magnolii zalewamy szklanką wrzącej wody. Całość pozostawiamy na 10 minut pod przykryciem i gotowe.

Polecane jest również zrobienie naparu, w którym wodę zastąpimy mlekiem. Wynika to z tego, że  magnolia zawiera cenne składniki rozpuszczalne w tłuszczach, więc w mleku lepiej się one uaktywniają.

Jednak z kwiatów magnolii możemy przygotować nie tylko herbatę. Dzięki ich wyrazistemu smakowi można użyć ich m.in. jako składnika sałatek lub stworzyć z nich element dekoracyjny przy tworzeniu wiosennych ciast i deserów. Niektórzy decydują się również na smażenie ich w cieście naleśnikowym.

Zobacz też:

Rezygnujesz z jedzenia pieczywa? Tymi produktami łatwo je zastąpisz

​Trzymasz lodówkę w piwnicy? Lepiej jej nie podłączaj

Plamy z truskawek to nie koniec świata. Szybko usuniesz je tym sposobem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie