Reklama
Reklama

Niedługo zaczyna się na niego sezon. Posiada wiele właściwości i sprawdzi się nie tylko do ciasta

Zazwyczaj kojarzy się ze smakiem lata oraz chęcią przygotowania aromatycznego ciasta drożdżowego. Gdy zaczyna się na niego sezon, z łatwością można go kupić w niejednym sklepie. Okazuje się, że świetnie sprawdzi się nie tylko przy wypiekach. Ze względu na korzyści, które ze sobą niesie, warto włączyć go do swojej diety. Jakie właściwości posiada rabarbar i co można z niego przygotować?  

Rabarbar często gości we wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy to bujnie rósł w ogródku mamy bądź babci. Chętnie wykorzystywały go do przygotowania ciasta bądź orzeźwiającego kompotu. I słusznie, ponieważ rabarbar posiada nie tylko wyjątkowy smak, ale również wiele cennych składników. Co o nim wiadomo?  

Dlaczego warto jeść rabarbar?

Spotykany również pod nazwą rzewień, rabarbar należy do rodziny roślin rdestowatych. Charakteryzuje się dużymi liśćmi oraz grubymi ogonkami liściowymi. Wymienić można kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale za najbardziej popularne uchodzą takie jak rabarbar ogrodowy lekarski, dłoniasty czy kędzierzawy. 

Rabarbar cechuje wyróżniające się zabarwienie oraz smak, za który uwielbia go tak wiele osób. Nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również wartości odżywcze, warto włączyć go do swojej diety, zwłaszcza gdy rozpoczyna się na niego sezon.  

Jest niskokaloryczny, ponieważ 100 g to jedynie 15 kcal. Cechuje go również niski indeks glikemiczny. Roślina ta jest źródłem cennych składników odżywczych, w tym witamin C, E oraz A. Co więcej, to dobre źródło dużej ilości fosforu oraz potasu.  

Rabarbar wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego może wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Poprzez dużą zawartość błonnika reguluje procesy trawienne, pomagając zwalczyć problemy ze wzdęciami. Wykazuje również właściwości przeczyszczające, przez co dba o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. 

Przeczytaj również: To jedno z najzdrowszych warzyw. W Polsce jest tanie i ogólnodostępne, a jednak niewiele osób je wybiera

Co można przygotować z rabarbaru?  

Dla korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą rabarbar, warto po niego sięgać, kiedy na dobre rozpocznie się na niego sezon. Poprzez występujące w nim składniki jest szczególnie dobry dla kobiet w okresie przekwitania czy dla osób z cerą trądzikową. Tak jak w przypadku każdej z roślin należy zachować odpowiedni umiar oraz dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej spożywania.

Zazwyczaj rabarbar jest jedzony jako dodatek do kruchego lub drożdżowego ciasta. To jednak niejedyny smaczny sposób, dzięki któremu ta roślina może zagościć w codziennej diecie. W dzieciństwie z pewnością wiele osób jadło surowe łodygi rabarbaru posypane cukrem. W jakiej formie również zachwyci smakiem?  

Klasykiem z pewnością jest kompot z rabarbaru. Niezwykle prosty w przygotowaniu i obłędny w smaku. Wystarczy pokroić rabarbar na kawałki, dodać trochę cukru, zalać wodą i gotować do miękkości. Sprawdzi się również w połączeniu z innymi owocami. To zdrowy sposób na orzeźwienie w upalny dzień.  

Oprócz tego sprawdzi się również do przygotowania musu, który może stanowić świetną propozycję na przekąskę bądź podwieczorek. Jeśli nie mus to warto przygotować konfiturę z rabarbaru. Nada się jako przepyszny dodatek do wielu potraw. Tak samo warto dać szansę surówce z rabarbaru, która jest niezwykle prosta w przygotowaniu i przy tym zachwycająca w smaku.  

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie