Nie tylko anginka. Ta roślina z domowego parapetu również działa na ból gardła
Ból gardła to dolegliwość, która często towarzyszy nam w sezonie jesienno-zimowym. Warto uśmierzać go za pomocą domowych sposobów, używając do tego roślin, które doceniane są w medycynie ludowej od wieków. Jedną z nich jest szałwia, która łagodzi wiele dolegliwości. Sprawdź, kiedy warto ją stosować i w jaki sposób przygotować z niej leczniczy napar lub płukankę.
Szałwia jest jednym z najbardziej znanych ziół leczniczych. Doceniana jest za to, że łagodzi wiele dolegliwości. Jednak przede wszystkim jest ona niezwykle cenna podczas przeziębienia, gdy cierpimy z powodu bólu gardła. Podpowiadamy, jak ją stosować i jak zrobić z niej napar lub płukankę.
Szałwia od wieków jest ceniona jako jedno z najskuteczniejszych ziół leczniczych. Jest ona niezwykle wartościowa, ponieważ obfituje między innymi w witaminę A, B i C. Oprócz tego szałwia zawiera minerały, takie jak wapń, sód, żelazo, cynk oraz potas. Dzięki obecności tych wszystkich składników szałwia może łagodzić wiele różnych dolegliwości, takich jak:
- przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych,
- długotrwały stres,
- starzenie się skóry,
- wzmożona potliwość,
- problemy z cerą trądzikową,
- zaburzenia miesiączkowania.
- wzmożona potliwość,
Czytaj również: Są smaczniejsze od mandarynek i nie mają pestek. Mało kto je rozróżnia
Liście szałwii mają wiele zastosowań. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz antyseptycznym, są one często wykorzystywane do łagodzenia stanów zapalnych w jamie ustnej. Preparaty przygotowywane na bazie szałwii mogą ulżyć nam podczas bólu zębów czy dziąseł. Przyspieszają także leczenie afty i pleśniawek.
Co więcej, po szałwię warto sięgać szczególnie teraz, gdy trwa sezon przeziębień, ponieważ roślina ta świetnie łagodzi ból gardła, jak i działa wykrztuśnie, dzięki czemu pozwala pozbyć się wydzieliny zalegającej w gardle. Szałwia ma bardzo silne działanie i potrafi przynieść ulgę nawet podczas silnego bólu w trakcie anginy, a dodatkowo pomaga pozbyć się gorączki. Warto więc przygotować napar lub płukankę z szałwii, aby wesprzeć swój organizm podczas przeziębienia.
Szałwię możemy stosować między innymi w formie naparu. W sklepach możemy zakupić ją w postaci herbaty w torebkach lub wyposażyć się po prostu w liście tej rośliny, z których samodzielnie przygotujemy prozdrowotny napar.
Chcąc go zrobić, wystarczy 1 łyżeczkę liści szałwii zalać 125 ml wrzącej wody. Przykrywamy szklankę spodkiem i odstawiamy na 15-20 minut. Po upływie tego czasu odcedzamy nasz napar i jest on gotowy do spożycia. Możemy pić go 1-3 razy dziennie, maksymalnie przez 2 tygodnie.
Oprócz naparu możemy również przygotować płukankę z szałwii. Robimy ją w zasadzie tak samo jak napar, tylko zwiększając ilość liści do 2-3 łyżeczek, aby płukanka była intensywniejsza. Stosujemy ja oczywiście dopiero wtedy, gdy napar ostygnie, aby nie podrażnić tkanek zbyt wysoką temperaturą.
Gardło należy płukać przez kilka minut, aby poczuć natychmiastową ulgę. Szałwię w formie płukanki można stosować 3-4 razy dziennie. Nie zapominajmy jednak o tym, aby dodatkowo zadbać o picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, by nawilżyć gardło. Zachowajmy również umiar w stosowaniu szałwii, ponieważ w nadmiarze, prowadzi ona do wysuszenia śluzówki.
Zobacz też:
Wietrzysz pościel na balkonie? Sprawdź, jak dobrze robić to zimą
Jedziesz do sanatorium? Zamiast dźwigać ciężką walizkę, zrób to
Poprawia kondycję i wysmukla ciało. Ćwicz 30 minut kilka razy w tygodniu, by zgubić boczki