Reklama
Reklama

Nie musisz iść do lasu. Ten sposób sprawi, że borowiki wyrosną wprost na twoim parapecie

Wyprawa na grzyby często jest czasochłonna albo utrudniona przez pogodę lub po prostu natłok zajęć. Jednak okazuje się, że możemy się cieszyć smakiem i aromatem wspaniałych borowików, nawet nie wychodząc ze swojego domu. Jak to możliwe? Wystarczy rozpocząć uprawę grzybów na swoim parapecie. Sprawdź, jak to zrobić.

Wiele osób słysząc o domowej hodowli grzybów, automatycznie myśli o pieczarkach, które bardzo często uprawia się samodzielnie w zaciszu domowym. Jednak miłym zaskoczeniem może okazać się fakt, że wybór grzybów do uprawy jest dużo większy i nie brakuje wśród nich uwielbianego przez wiele osób borowika. Podpowiadamy, jak się za to zabrać, aby cieszyć się smakiem własnych grzybów.

Nie tylko pieczarki i boczniaki. Jakie grzyby można uprawiać w swoim domu?

Mało kto wie, że grzyby można uprawiać we własnym domu. Zazwyczaj słyszy się jedynie o tym, że możliwe jest to w przypadku pieczarek czy boczniaków. Są to najpopularniejsze grzyby, które hodujemy w mieszkaniach, ale nie jest to jedyna możliwość. Okazuje się, że na naszym parapecie w doniczkach możemy mieć także typowe grzyby leśne, w tym między innymi borowiki czy maślaki.

Oczywiście różne gatunki grzybów będą potrzebowały różnych warunków do rozwoju. Wobec tego, zanim przystąpimy do uprawy, musimy sprawdzić, jak to zrobić, aby grzyby mogły się rozwijać w naszym zaciszu domowym. Sama taka hodowla wymaga od nas cierpliwości, ponieważ jest to długotrwały proces. Na pierwsze efekty będziemy musieli poczekać nawet kilka miesięcy. Jednak warto spróbować swoich sił w uprawie grzybów, aby móc się nimi cieszyć bez wychodzenia z domu.

Jak uprawiać borowiki na parapecie?

Domowa uprawa tak smacznych grzybów, jak borowiki, wbrew pozorom nie jest dużym wyzwaniem i nie wymaga od nas zbyt wielkiego przygotowania. Potrzebować będziemy jedynie trzech rzeczy, dzięki którym na naszym parapecie pojawią się borowiki. Nie obejdzie się oczywiście bez samych grzybów i potrzebne nam będą trzy sztuki dojrzałych okazów. Kolejnym produktem jest 60 g świeżych drożdży. Wszystkiego dopełni 5 litrów wody.

Mając już wszystko przygotowane, możemy zacząć naszą uprawę. Pierwszym krokiem jest zmielenie borowików. Następnie łączymy je ze świeżymi drożdżami i wodą. Przykrywamy szczelnie nasz pojemnik z mieszanką i odstawiamy ją na 12 dni w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu do naszej mikstury dodajemy około 10 litrów wody i rozlewamy całość do przygotowanych wcześniej doniczek z ziemią, w których będą uprawiane borowiki.

Następnie do wypełnionych doniczek dodajemy trochę kory, liści lub igieł z drzew, aby zapewnić grzybom jak najbardziej naturalne środowisko. Pierwsze oznaki rozwoju borowików powinny być zauważalne po upływie 2-3 tygodni.

Dlaczego warto mieć w domu borowiki?

Wiedząc już, jak prosta jest uprawa borowików na parapecie, tym bardziej powinniśmy się na nią zdecydować. Szczególnie, że są to grzyby, które charakteryzuje nie tylko wyjątkowy smak, ale i piękny aromat. W kuchni mają one wiele zastosowań i można podawać je w wersji pieczonej, gotowanej, duszonej, marynowanej, jak i smażonej. Są one bazą dla wielu sosów i dań.

Co więcej, nie tylko są bardzo smaczne, ale i stanowią cenne źródło witamin i minerałów. Przede wszystkim borowiki są bogate w witaminę D i B. Nie brakuje w nich także żelaza, selenu i potasu. Grzyby te obfitują także w białko i błonnik, równocześnie będąc produktem niskokalorycznym. Wobec tego bez wątpienia warto włączyć je do swojej diety.  

Zobacz też:

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby