Reklama
Reklama

Idąc do lasu, spójrz w górę. Wrócisz z koszem pełnym grzybów

Borowiki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. Wyróżniają się wyjątkowym smakiem oraz aromatem. Aby wrócić z grzybobrania z pełnym koszykiem, warto wiedzieć, gdzie szukać tego gatunku grzybów. Okazuje się, że wskazówki można znaleźć nie tylko w leśnym runie, ale także...nad głową.

Borowiki występują zarówno w lasach iglastych, liściastych, jak i mieszanych. Doświadczeni grzybiarze na pewno wiedzą, że najlepszymi miejscami do szukania dorodnych okazów są okolice drzew takich jak: sosny, świerki, dęby, czy buki.

Warto też podkreślić, że borowiki to jedne z najbardziej poszukiwanych i pożądanych grzybów. Określenie "kwintesencja darów lasów" z pewnością do nich pasuje. Dlatego zarówno zbieracze, jak i smakosze tych okazów docenią każdą dodatkową wskazówkę, którą będą mogli wykorzystać podczas następnego grzybobrania.

Wyjątkowy trik na szukanie grzybów. Patrz w górę, a nie w dół

Pierwszą czynnością, którą wykonuje grzybiarz, wchodząc do lasu, jest skanowanie przestrzeni pod drzewami. Oczywiście, nieraz od razu można namierzyć piękne okazy borowików. Jest jednak inny, mniej znany sposób.

Swoją uwagę można skierować również na korony drzew, a nie na gęste runo leśne. Jeśli grzybiarz zauważy stare, ale jednocześnie cieszące się zdrowiem drzewo, to może przyjąć, że z dużym prawdopodobieństwem właśnie pod nim znajdują się borowiki. Dlatego spoglądanie w górę, a nie w dół w trakcie szukania grzybów może okazać się wyjątkowo pomocne.

Gdzie najłatwiej znaleźć borowiki?

Ułatwieniem w szukaniu borowików będzie także znajomość ich charakterystyki. Grzyby są dość "wybredne" w kontekście wyszukiwania odpowiedniego miejsca do wzrostu. Pewne lokalizacje preferują bardziej niż inne.

Dotyczy to obszarów leśnych, które są wystawione na bezpośrednie działanie naturalnego światła. Borowiki można znaleźć najczęściej właśnie tam. Grzyby tworzą wtedy charakterystyczne, duże "wysepki" borowików. Znalezienie dorodnego okazu w takim skupisku będzie wyjątkowo łatwe.

Jak prawidłowo rozpoznać borowika?

Rozpoznanie borowika nie powinno sprawić nikomu większego problemu. Trzeba jednak wiedzieć, że w razie wątpliwości najlepiej udać się do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Borowiki osiągają zwykle wysokość 20 cm. Mają średnicę kapelusza 25 cm, a rurki w sitku dorastają do 3 cm długości z trzonem o grubości 10 cm. 

Zobacz też:

Jesienią podaję rodzinie złote mleko. Od lat nie chorują na przeziębienie

Dodaj szczyptę tej przyprawy do kawy. Zbędne kilogramy znikną

Zapomnij o wybielaczu. Dzięki tym 3 składnikom pranie będzie olśniewająco białe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby