Reklama
Reklama

Nie masz czasu na długie ćwiczenia? Zrób szybki trening HIIT i pozbądź się "oponki"

W dzisiejszych czasach, przy szybkim tempie życia, bardzo trudno znaleźć chwilę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest ona jednak bardzo ważna i nie powinniśmy jej pomijać, jeśli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia. Mamy na to rozwiązanie. Zrób trening HIIT, idealny dla zabieganych.

HIIT to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Dzięki niemu w minimalnym czasie osiągniemy maksymalne korzyści zdrowotne i efektywnie spalimy tłuszcz, pozbywając się "oponki". Sprawdź najważniejsze informacje o interwałach. 

Na czym polega trening HIIT?

Trening HIIT polega na robieniu krótkich, intensywnych ćwiczeń, które są przeplatane z czasem odpoczynku lub z niską aktywnością. Takie ćwiczenia trwają od 10 do 30 minut, ale poprawiają kondycję fizyczną, a także zwiększają tempo spalania tłuszczu

Podczas treningów interwałowych musimy maksymalnie zaangażować się w ćwiczenia. Krótkie sesje muszą być intensywne. Tylko wtedy osiągniemy długotrwałe efekty metaboliczne. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Trening cardio dla początkujących. Poradzą z nim sobie nawet rasowi kanapowcy

Jakie efekty daje trening HIIT?

Trening interwałowy niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia i ciała. Szybciej spalamy dużą ilość kalorii niż np. podczas standardowego biegania czy jazdy na rowerku. Dodatkowemu spalaniu sprzyja także stymulacja metabolizmu, utrzymująca go na wysokim poziomie jeszcze przez wiele godzin po ćwiczeniach. 

Robiąc interwały, bardzo szybko pozbywamy się "oponki" z brzucha, na którą wpływa tłuszcz wisceralny, spalany podczas tego treningu. Co więcej, szybciej budujemy masę mięśniową, oczywiście w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi. 

Trening HIIT jest korzystny dla zdrowia, ponieważ poprawia wydolność tlenową, a także obniża ciśnienie krwi i tętno, co jest szczególnie ważne u osób otyłych lub z nadwagą. Ponadto ćwicząc w ten sposób, regulujemy poziom cukru we krwi

Jak prawidłowo zrobić trening HIIT?

Trening interwałowy zaczynamy od rozgrzewki, dzięki której przygotujemy ciało do wysiłku i unikniemy kontuzji. Wystarczy robić ją przez 5 minut. 

Wprowadzamy ćwiczenia na różne partie mięśni. Dzięki temu osiągniemy lepsze efekty, a także nie będziemy znudzeni treningiem HIIT. Warto też dowolnie modyfikować ćwiczenia i dopasowywać je do poziomu naszej kondycji

Między sesjami intensywnych ćwiczeń przeznaczamy czas na regenerację, która jest kluczowa do uniknięcia przetrenowania. Organizm będzie miał czas na odbudowę. 

Robiąc interwały, bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Pijmy zatem dużo wody przed, w trakcie i po treningu HIIT. Warto także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w białka i zdrowe tłuszcze.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie