Reklama
Reklama

Myślałeś, że już po grzybach? Te dopiero zaczynają pojawiać się w lasach

Wiele osób sądzi, że w listopadzie sezon grzybowy powoli się kończy. Jednak mało kto wie, że właśnie w tym okresie w lesie zaczyna rosnąć jeden z wyjątkowych gatunków. Jest to wodnicha późna, określana mianem brzydkiego kaczątka, ponieważ początkowo zniechęca do siebie wyglądem, aby później wywołać zachwyt. Sprawdź, co to za grzyb i czy można go zrywać.

Listopad to miesiąc, w którym pojawia się w lesie nowy późnojesienny gatunek grzyba. Jest to wodnicha późna, która bez problemu przetrwa nawet pierwsze przymrozki. Podpowiadamy, jak rozpoznać ten gatunek i jak się z nim obchodzić.

Wodnicha późna - co to za grzyb?

Wodnicha późna jest grzybem, który pojawia się w lasach na początku listopada i możemy go spotkać nawet do końca grudnia. To okaz lubiący chłód i wilgoć, więc pierwsze przymrozki nie są mu straszne. Co więcej, wodnichy występują w całej Polsce, porastając lasy iglaste i mieszane, ukrywając się najczęściej w trawach oraz na gnijącym igliwiu.  

Wodnichy nazywane są brzydkim kaczątkiem wśród grzybów, ponieważ nie zachęcają swoim wyglądem do zbierania, a co dopiero do spożywania ich. Kapelusze tych grzybów mają średnicę od 1 do 8 cm i przybierają barwę oliwkowo-brązową lub brązowo-szarą, a wyróżnia je ciemniejsza plamka na środku. Dodatkowo owalne kapelusze pokryte są śluzem, a pod nimi znajdują się luźno rozmieszczone blaszki, zbiegające się do trzonu. W przypadku młodych osobników będą one kremowe, natomiast u starszych kremowo-żółte. Warto również dodać, że trzony wodnichów także pokryte są śluzem i są dość cienkie.

Czytaj również: To jeszcze nie koniec sezonu na grzyby. Teraz zbierzesz mnóstwo grzybów idealnych na kotlety

Czy wodnicha jest jadalna?

Wodnicha swoim wyglądem może odstraszać, jednak warto ją zebrać, ponieważ jest to grzyb jadalny, który w dodatku świetnie smakuje. Nadaje się on głównie do marynowania, ze względu, że grzyby te są twarde, ale także sprawdzą się jako składnik zup oraz sosów. Nie poleca się jednak suszenia ich, ponieważ cechuje je duża ilość śluzu, a także delikatne blaszki.

Jeśli chodzi o smak wodnichy, to określany jest on jako łagodny, grzybowo-owocowy i lekki. Jednak zanim spożyjemy grzyby, nie możemy zapominać o ich odpowiedniej obróbce. Wodnichy przed dodaniem do potrawy musimy dwukrotnie obgotować, ponieważ pobierają one z gleby metale ciężkie. Dzięki tej czynności pozbędziemy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj skórek pomarańczy. Zrobisz z nich świąteczną świecę

Powieś kilka gałązek w łazience. Zapomnisz o przeziębieniu na całą zimę

Nie tylko pochłania wilgoć. Zdziwisz się, ile zastosowań może mieć ryż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby