Reklama
Reklama

Moja babcia nigdy nie moczy grzybów. Czyści je o wiele szybciej

Po grzybobraniu, zanim zaczniemy obróbkę zebranych przez nas okazów, musimy je dokładnie wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń leśnych. Wiele osób w tym celu namacza grzyby. Jednak nie jest to najlepsza opcja, ponieważ chłoną one wodę. Istnieją lepsze sposoby na ich skuteczne wyczyszczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czyszczenie grzybów jest niezwykle istotne i zawsze powinno poprzedzać ich właściwą obróbkę. Pomimo tego, że nie jest to nic skomplikowanego, to często popełniane są błędy, które odbijają się na konsystencji oraz smaku grzybów. Przede wszystkim pomyłką jest namaczanie ich. Co jeszcze należy robić, a czego unikać? Wyjaśniamy, jak czyścić grzyby.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu grzybów?

Czyszczenie grzybów jest niezwykle ważne. Jednak jest to czynność, która wymaga od nas precyzji oraz cierpliwości, aby skutecznie pozbyć się naturalnych zanieczyszczeń, takich jak np. piach czy liście. Wobec tego, zanim poddamy je obróbce, musimy pozbyć się wszelkich leśnych pozostałości.

Zazwyczaj do czyszczenia różnego rodzaju produktów, używamy wody, jednak w przypadku grzybów nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ bardzo szybko wchłaniają one wodę. W rezultacie będą nadmiernie namoczone i stracą swój smak oraz zmienią swoją konsystencję.

Lepszym pomysłem będzie wyczyszczenie grzybów za pomocą wilgotnej ściereczki. Do tego nada się także szczoteczka z miękkim włosiem. Co więcej, każdy gatunek wymaga nieco innego potraktowania podczas tej czynności, więc wyjaśniamy jak czyścić najpopularniejsze grzyby.

Jak skutecznie oczyścić kurki?

Z racji tego, że kurki są niezwykle delikatnymi grzybami, to wymagają od nas skupienia i precyzji. Zwłaszcza że rosną one w piasku, więc są one nim mocno zanieczyszczone. Chcąc je wyczyścić, najlepiej użyć miękkiej szczoteczki.

Za jej pomocą delikatnie wygarniamy nadmiar zabrudzeń z kapelusza. W celu oczyszczenia trzonków kurek możemy użyć wilgotnej ścierki, którą delikatnie je przetrzemy. Po oczyszczeniu kurek przechowujemy je w lodówce w papierowych torbach, ponieważ w ich plastikowych odpowiednikach zatrzymywałaby się wilgoć, a grzyby szybciej by się psuły.

Czytaj również: To jeden z najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Łatwo go pomylić z pieczarką

Czyszczenie borowików — jak je przeprowadzić?

Również sporo uwagi i staranności wymagają od nas borowiki, które są grzybami, cieszącymi się chyba największą popularnością. W tym przypadku także warto sięgnąć po szczotkę z miękkim włosiem.

Następnie za jej pomocą usuwamy zanieczyszczenia z kapelusza oraz z trzonu grzyby. Unikajmy moczenia borowików, ponieważ bardzo łatwo chłoną one wodę.

Jak wyczyścić kanie? Ten sposób jest najlepszy

Kanie także cieszą się dużą popularnością. Zanim jednak przejdziemy do ich czyszczenia, warto tak jak i zresztą pozostałe gatunki, dokładnie je obejrzeć. Odrzucamy te okazy, które są uszkodzone lub zepsute czy robaczywe.

Do czyszczenia kani używamy szczotki z miękkim włosiem. Usuwamy nią zanieczyszczenia od środka kapelusza na zewnątrz. Dodatkowo przycinamy na końcu trzony grzybów, a zanieczyszczenia z tej części kani, ostrożnie zeskrobujemy za pomocą nożyka.

Prawdziwki - tak możesz szybko je wyczyścić

Do czyszczenia prawdziwków najlepiej będzie użyć wilgotnej ściereczki. Uważajmy jednak, żeby nie namoczyć jej zbyt mocno, ponieważ grzyby te bardzo szybko chłoną wodę. Jeśli jednak zbytnio je zmoczymy, to bezzwłocznie osuszmy je np. ręcznikiem papierowym, aby nadmiar wody nie wpłynął niekorzystnie na smak grzybów.

Natomiast zanieczyszczenia takie jak np. suche liście czy igliwia, usuwamy delikatnie za pomocą nożyka. Warto robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić prawdziwków.

Zobacz też:

Okna będą czyste jak łza. Użyj produktu z apteki za kilka złotych

Lubisz kanie? Dzięki temu zbierzesz pełny koszyk w kilka chwil

Wybierasz się do sanatorium? Nie zapomnij o tych dokumentach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | grzyby | domowe sposoby