W ten sposób kurki marynowała moja babcia. Lepszego przepisu nie znajdziesz
W polskich lasach można zebrać teraz mnóstwo smacznych i zdrowych grzybów. Na Mazowszu, Pomorzu czy Śląsku pojawił się prawdziwy wysyp kurek. Sposobów na ich wykorzystanie w kuchni jest wiele. Pasują do makaronów, sosów śmietankowych czy kurczaka, ale możesz także zrobić z nich przetwory. Wypróbuj przepis mojej babci na marynowane kurki, a na pewno nie pożałujesz!
Szczyt sezonu na grzyby w Polsce jest na przełomie września i października. Wtedy też w lasach jest ich najwięcej, jednak wcale nie musisz czekać miesiącami, aby delektować się smakiem leśnych owoców. Od lipca do października, głównie w lasach iglastych i liściastych jest prawdziwy wysyp pysznych kurek.
Te grzyby pasują do wielu dań, m.in. do kurczaka czy makaronu. Możesz delektować się nimi na bieżąco, albo zostawić je na później, przygotowując marynowane kurki według sprawdzonego przepisu.
Kurki rosną w dość piaszczystym podłożu, dlatego przed wykorzystaniem w kuchni wymagają starannego oczyszczenia. Aby to zrobić, wsyp grzyby do dużej miski, dodaj płaską łyżkę soli i zalej je ciepłą wodą. Delikatnie wymieszaj zawartość naczynia łyżką, robiąc dwa koła.
Grzyby powinny wypłynąć na powierzchnię, a zanieczyszczenia opaść w dół. Po około 2 minutach wyciągnij kurki łyżką cedzakową i przełóż je na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.
Możesz również oczyścić kurki inną skuteczną metodą - na sucho za pomocą pędzelka. Do czasochłonne zajęcie, ale w ten sposób grzyby uzyskają jeszcze lepsze walory smakowe.
Może cię zainteresować: Kawa mrożona z najmodniejszym dodatkiem sezonu. Smaczniejsza, niż w kawiarni
Marynowane kurki są przepyszne. Zwłaszcza z dodatkiem miodu w zalewie, który wydobywa z nich najlepsze walory smakowe. Zrób je raz i skosztuj, a już zawsze będziesz sięgać po tę sprawdzoną recepturę.
Składniki na marynowane kurki:
- kurki - ok. 1,5 kg świeżych grzybów
- woda - 4 szklanki
- ocet - 1 łyżka
- miód - 2 łyżki
- liście laurowe - 8 sztuk
- ziele angielskie - 10 sztuk
- gorczyca - 1 łyżka
- sól i pieprz - po 1 łyżce
Czytaj również: To jeden z najzdrowszych owoców świata. Rośnie w Polsce, a mało kto o nim wie
Jak zrobić marynowane kurki? To nic trudnego. Po dokładnym oczyszczeniu grzybów obgotuj je przez 5 minut i odcedź. Aby nie tracić czasu w oczekiwaniu na leśne owoce, przygotuj zalewę, wlewając do garnka wodę, ocet, miód oraz przyprawy. Zagotuj je na wolnym ogniu.
Do wyparzonych słoików włóż grzyby i zalej je gorącą zalewą. Pamiętaj o dodatku liści laurowych, pieprzu czy ziela angielskiego, które świetnie podkreślają charakter kurek. Gotowe słoiki z grzybami zapasteryzuj we wrzątku przez 5 minut.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki