Reklama
Reklama

Ma zbawienny wpływ na organizm i jest niezastąpiona podczas odchudzania. Do kiedy trwa na nią sezon?

Jesień nieodłącznie kojarzy się z dyniami. W tym okresie jest ich najwięcej, więc to idealny moment na przygotowywanie potraw z ich użyciem. Dodatkowo warto to robić, ze względu na fakt, że spożywanie dyni jest niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Jest to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Sprawdź, dlaczego warto dodać ją do swojej diety.

Dynia charakteryzuje się gładką, delikatnie prążkowaną skórką oraz głębokim, żółtym lub pomarańczowym miąższem. Doceniana jest ona przez wiele osób nie tylko za smak, ale i za korzyści zdrowotne. Dowiedz się, dlaczego powinno się ją spożywać i jak wpływa na nasz organizm.

Co warto wiedzieć o dyni?

Dynia jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Do tej grupy zaliczamy także takie rośliny jak kabaczek, cukinia, ogórek, melon czy arbuz. Dynia jest popularna na całym świecie, a w Polsce najczęściej spotykanymi odmianami są hokkaido, dynie piżmowe, zwyczajne oraz olbrzymie.

Warto także wiedzieć, że dynie są rodzajem ekspansywnych roślin, których pędy płożą się po ziemi i osiągają nawet do 10 m długości. Oprócz tego mają one wąsy czepne, a także duże, owłosione, sercowate liście oraz pędy. Ich kwiaty pojawiają się od czerwca do września i są żółte oraz pozbawione aromatu.

Dynia wytwarza bardzo duże, kuliste owoce, które są kojarzone z pomarańczową, grubą skórą i ze zwartym, soczystym miąższem. Zbiera się je od lipca aż do pierwszych przymrozków, a najwięcej plonów pojawia się w październiku.

Czytaj również: To najzdrowszy olej na świecie, który rewelacyjnie wpłynie na całe ciało. Musisz mieć go w swojej kuchni

Czemu spożywanie dyni jest dobre dla naszego zdrowia?

Dynia powinna często gościć w naszym jadłospisie, ponieważ niesie ona za sobą wiele korzyści dla całego organizmu. Przede wszystkim bogactwo błonnika w dyni wspomaga układ trawienny i zapobiega problemom żołądkowym. Co więcej, błonnik wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową i redukuje wchłanianie tłuszczów.

Dodatkowo dynia ma w sobie wiele przeciwutleniaczy, które stanowią naturalną barierę dla stresu oksydacyjnego, który może prowadzić do chorób nowotworowych. Dynia dostarcza również witaminę A, karotenoidy i luteinę, a także składniki takie jak potas, wapń i magnez.

Wśród najbardziej odżywczych odmian dyni wyróżniamy hokkaido, piżmową oraz olbrzymią. Dzięki bogactwu składników odżywczych wykazują one także wiele innych właściwości prozdrowotnych.

Dynia na odchudzanie - dlaczego warto sięgać po nią na redukcji?

Dynia to dobry wybór dla wszystkich osób, które chcą zgubić kilka kilogramów. Charakteryzuje się ona niską zawartością kalorii, ponieważ ma około 30 kcal w 100 gramach, co czyni ją idealnym składnikiem diet odchudzających.

Co więcej, zawartość białka wynosząca 1,3 g w 100 gramach oraz obecność błonnika sprawiają, że spożywanie dyni daje uczucie sytości mimo niewielkiej ilości kalorii. Dodatkowo dynia wspiera procesy metaboliczne i działa detoksykująco.

Zobacz także: Chronią przed miażdżycą i zawałem serca. Właśnie trwa na nie sezon

Czy dynia wpływa pozytywnie na nasz wzrok?

Dynia zawiera także wiele beta-karotenu, czyli pomarańczowego barwnika z rodziny karotenoidów o właściwościach przeciwutleniających. Nazywany jest on również prowitaminą A.

Jest on niezwykle istotny, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz dodatkowo chroni przez tak zwaną kurzą ślepotą, czyli pogorszeniem widzenia po zmroku.

Dynia to recepta na zdrowe serce - dlaczego?

Dynia jest niezwykle bogata w potas. Jest on bardzo ważny dla naszego serca, ponieważ pierwiastek ten zapewnia prawidłową i miarową pracę naszego narządu.

Dodatkowo potas pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi i przeciwdziała nadciśnieniu. Nie zapominajmy również, że tak jak wspominaliśmy, dynia bogata jest w błonnik, który również pośrednio dba o nasze serce, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, więc zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy.

Pestki dyni - czy warto je spożywać?

Okazuje się, że nie tylko miąższ dyni posiada mnóstwo dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Warto także regularnie spożywać pestki dyni, które są bogatym źródłem składników odżywczych.

Dostarczają naszemu organizmowi cynk, który jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej pracy całego ciała, ponieważ aktywuje on enzymy regulujące przemiany metaboliczne. Co więcej, cynk odpowiedzialny jest za właściwe funkcjonowanie układu rozrodczego oraz poprawia stan skóry.

Warto również wiedzieć, że zawarte w pestkach dyni zdrowe kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy