Reklama
Reklama

Kładziesz miskę z wodą dla kota w tym miejscu? Możesz mu zaszkodzić!

Masz wrażenie, że twój kot pije mało wody pomimo tego, że regularnie wymieniasz ją na świeżą? Powodem takiego zachowania wcale nie musi być choroba ani zły nastrój pupila, a... miejsce, w którym kładziesz miskę z jego wodą. Okazuje się, że to właśnie nieprawidłowe ustawienie naczynia jest tym, co najbardziej zniechęca zwierzęta domowe do picia wody!

Gdzie powinna stać miska z wodą dla kota? Tak naprawdę jej miejsce wcale nie jest obok miski z karmą. Jeżeli kładziesz naczynie w tym miejscu, popełniasz błąd. Nie powinieneś dziwić się, że twój zwierzak domowy rzadko z niego pije, bo to leży w jego naturze. 

Picie wody ze źródła tuż obok pożywienia wydaje się drapieżnikom nienaturalne. Dlatego nie miej pretensji do pupila o to, że woli wypijać wodę z wiadra, wanny lub kraju. Po prostu przestaw miskę z wodą w inne miejsce, a pupil znów będzie zaglądać do niej regularnie. 

Dlaczego kot musi pić wodę?

Nie bez powodu mówi się, że woda to życie. Pić muszą ją nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe. I o ile psów nie trzeba do tego specjalnie namawiać, o tyle właściciele kotów często mają trudności z nakłonieniem swoich pupili do jej picia. Jeżeli ty też borykasz się z tym problemem, to wiedz, że dłuższą metę może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia twojego pupila.

Dlaczego kot musi musi wodę? Przede wszystkim z tego powodu, że jej brak w orgazmie czworonoga może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, stanów zapalnych dróg moczowych i chorób nerek. Woda wspomaga wchłanianie składników pokarmowych, pełni funkcję termoregulacyjną, nadaje prawidłowy kształt oraz elastyczność tkankom. 

Tak więc, jeśli widzisz, że twój kot pije mało wody, powinieneś szybko reagować. W przeciwnym razie mruczkowi grozi kamica nerkowa, odwodnienie, a w przypadku utraty więcej niż 15 procent wody w organizmie, może nawet dojść do jego śmierci.

Sprawdź: Twój kot je trawę? Zdziwisz się, dlaczego to robi

Ile wody powinien pić kot?

Zapotrzebowanie na wodę u pupila może być różne w zależności od jego wieku, stanu zdrowia, trybu życia, poziomu aktywności fizycznej, narażenia na stres, temperatury otoczenia oraz typu najczęściej spożywanego pokarmu. Eksperci podają jednak, że zdrowy dorosły kot powinien wypijać minimum 50-60 ml wody na każdy 1 kg masy ciała. A małe kocięta potrzebują jej jeszcze więcej (około 70 ml/ na 1 kg masy ciała).

Powinieneś tego pilnować zwłaszcza, jeśli twój pupil całe dnie spędza w domu, a większość jego pożywienia stanowi sucha karma. Najlepiej regularnie uzupełniać miskę z wodą na podstawie obserwacji kuwety. Jednak, zanim uzupełnisz zawartość miski zwierzaka, pamiętaj, że woda dla kota musi być niechlorowana, świeża (ewentualnie źródlana), ale nigdy nie mineralna. Podając ją, możesz bowiem zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu mruczka.

Gdzie powinna stać miska z wodą dla kota?

Wróćmy jednak do najważniejszego pytania, gdzie najlepiej umieścić miskę na wodę dla kotów. Wspomnieliśmy już, że nie powinna ona stać obok naczynia z jedzeniem i jest ku temu ważny powód. Popularna TikTokerka na profilu alvis.pl wyjaśniła, że koty to drapieżniki, które w naturze starają się nie pić wody tuż obok miejsca, w którym polowały.

Czytaj również: Te rośliny mogą zabić psa i kota, a co drugi Polak uprawia je w ogrodzie

Koty instynktownie stronią więc od picia wody z naczynia, które położone jest tuż obok miski z pożywieniem. Obawiają się bowiem, że może być ona zanieczyszczona i doprowadzić do ich choroby. Naczynie z wodą dla mruczka musisz więc ustawić z dala miejsca, w którym podajesz mu karmę lub inne jedzenie.

Najlepiej również nie stawiaj jej obok kuwety, bo to niehigieniczne i także może zniechęcić niektóre koty do picia wody. Miskę z wodą powinieneś ustawić w miejscu ustronnym, które zapewni zwierzęciu prywatność, ale tak, by była łatwo dostępna zarówno dla pupila, jak i dla nas. Dzięki temu będziemy mogli regularnie ją myć i napełniać. Z uwagi na fakt, iż mruczkom zdarza się rozchlapywać wodę, dobrym wyborem będzie umieszczenie jej na płytkach lub na podłodze pokrytej specjalną podkładką. 

Zobacz też:

Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić

Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady | triki