To tykające bomby, a w ogrodzie ma je co drugi Polak. Lepiej trzymać z daleka od psa i kota
Kwiaty i krzewy stanowią najpiękniejszą ozdobę terenu wokół domu. Sadząc konkretne gatunki, nie warto kierować się jednak wyłącznie wyglądem. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku właścicieli czworonogów, którzy nieświadomi zagrożenia, często z własnej woli uprawiają rośliny trujące dla psa lub kota. Na jakie rośliny niebezpieczne dla zwierząt w ogrodzie trzeba uważać?
- Rośliny niebezpieczne dla zwierząt to gatunki kwiatów, krzewów, a nawet drzew, które po spożyciu mogą doprowadzić do silnego zatrucia u psa lub kota.
- Okazuje się, że właściciele czworonogów najczęściej sadzą je w ogrodach nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Aby zminimalizować ryzyko doprowadzenia do poważnej choroby, a nawet śmierci pupila, przypominamy, które rośliny są trujące dla psa oraz kota.
- Podajemy również kilka cennych wskazówek, jak rozpoznać zatrucie u psa lub kota. Gdy te objawy wystąpią u zwierzęcia, należy natychmiast udać się z nim do weterynarza.
Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta są ciekawe świata i lubią zwiedzać zakamarki domów i ogrodów. Właściciele nie zawsze są w stanie obserwować je dwadzieścia cztery godziny na dobę. Najlepiej więc całkowicie zrezygnować z uprawy roślin niebezpiecznych dla zwierząt lub uprawiać je w miejscach zabezpieczonym na tyle, aby pupile nie mogły się tam przedostać.
Które rośliny są trujące dla psa oraz kota? Między innymi trzmieliny, hortensje, ciemierniki, naparstnice, azalie czy różaneczniki. Poza nimi na długiej liście szkodliwych gatunków znajdują się także m.in.:
- konwalie: piękne, ale śmiertelnie niebezpieczne rośliny dla psów i kotów, u których powodują silne podrażnienie żołądka czy wymioty. U mało odpornych zwierząt występują także zaburzenia rytmu serca, konwulsje, a w skrajnych przypadkach może dojść do zgonu pupila.
Nie mniej niebezpieczny niż wcześniej wspomniana konwalia. Spożycie jakichkolwiek części tojadu przez psa prowadzi do biegunki, wymiotów, drgawek i zaburzeń oddychania. A te ostatnie stanowią stan zagrożenia życia.
- tojad: po spożyciu jakichkolwiek części rośliny tojadu u zwierząt pojawiają się wymioty i biegunki. Wystąpić mogą również drgawki i zaburzenia oddychania, a to już stan zagrożenia życia pupila.
- bluszcz pospolity: Najbardziej niebezpieczne są liście bluszczu pospolitego. Po ich spożyciu zwierzęta domowe cierpią zwłaszcza na biegunki i wymioty.
- bukszpan: podobnie jak w przypadku bluszczu zjedzenie liści bukszpanu przez psa albo kota może doprowadzić do wymiotów, biegunki, podrażnienia skóry i błon śluzowych pupila.
- wiciokrzew: jest toksyczny na tyle, że może powodować u zwierząt nie tylko biegunki i wymioty, ale również zaburzenia rytmu serca czy problemy z oddychaniem.
- ostróżka: jeżeli pies czy kot zetknie się z ostróżką, należy ekspresowo reagować. Poza podrażnieniem śluzówki, wymiotami i biegunkom, może dojść u niego do zwiotczenia mięśni i drgawek, a przy braku szybkiej reakcji grozi mu nawet śmierć.
W przypadku podejrzenia, że zwierzę mogło mieć kontakt z "toksyczną rośliną", należy natychmiast pojechać z nim do weterynarza. Nie warto zwlekać z wizytą, gdyż w przypadku spożycia trującego gatunku, dla życia czworonoga cenna może okazać się każda minuta.
Jakie są najczęstsze objawy zatrucia u psa, które powinny skłonić właścicieli do pilnej wizyty u specjalisty?
- apatia/ nadpobudliwość zwierzęcia
- biegunki
- wymioty
- wzmożone pragnienie
- brak apetytu
- podwyższone tętno
- opuchnięty język
- wzmożona częstotliwość wydalania się
- krew w kale lub moczu zwierzęcia
- niższa elastyczność skóry pupila
- agresywna reakcja pupila na dotyk
- problemy z poruszaniem się psa czy kota
- utrata świadomości zwierzęci
Zobacz też:
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd