Reklama
Reklama

10 najciekawszych faktów o kotach. Jeden z nich został burmistrzem

Koty są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to wyjątkowo inteligentne i czyste czworonogi. Dodatkowo potrafią oczarować swoim nietuzinkowym zachowaniem. Właściciele często myślą, że wiedzą wszystko o swoich pupilach. Jednak niektóre fakty na temat tych zwierząt potrafią zaskoczyć. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Koty to zagadkowe zwierzęta, która od tysięcy lat fascynują ludzi. Ich tajemnicza osobowość i niepokorny charakter sprawiły, że są niezwykle popularnymi zwierzętami domowymi. Oto 10 najciekawszych faktów o kotach.

1. Najstarszy znany kot domowy żył 9500 lat temu

Pierwotnie uważano, że to Egipcjanie udomowili koty. Jednak w 2004 roku francuscy archeolodzy odkryli na Cyprze koci grób sprzed ponad 9500 lat. Oznacza to, że był to najstarszy kot domowy, który swoją egzystencją zdecydowanie wyprzedził egipską sztukę o kotach, która pojawiła się 4000 lat później.

2. Koty chodzą jak wielbłądy i żyrafy

Czy zauważyłeś kiedyś, że koty poruszają się inaczej niż np. psy? Ich sekwencja chodu polega na tym, że najpierw stawiają obie prawe stopy, a następnie obie lewe. Oznacza to więc, że poruszają się jednocześnie połową ciała do przodu. W taki sam sposób poruszają się m.in. żyrafy i wielbłądy. 

3. Isaac Newton wynalazł drzwi dla kota

Naukowiec znany jest ze swoich badań nad grawitacją. Jednak uważa się także, że Isaac Newton wynalazł drzwi dla kota. Miał on pracować nad swoimi eksperymentami na Uniwersytecie w Cambridge, jednak ciągle przeszkadzało mu drapanie w drzwi przez koty. Postanowił zadzwonić do stolarza z Cambridge, aby stworzył dwie dziury w drzwiach, jedną dla kotki, a drugą dla jej kociąt. Według niektórych to właśnie on był pomysłodawcą popularnych do dziś drzwiczek dla czworonogów.

4. Koty domowe mają 95,6% wspólnych cech genetycznych z tygrysami

Badacze odkryli, że koty domowe mają 95,6% wspólnego materiału genetycznego z tygrysami. Sprawia to, że nie tylko łączą ich geny, ale i zachowania. Podobnie jak tygrysy, koty wykonują takie czynności jak znakowanie zapachem i moczem, prześladowanie ofiary i rzucanie się na nią.

5. Rekordowo długi kot miał 1,20 metra

Koty domowe są zwykle uważane za dość małe i delikatne stworzenia. Jednak nie każdy taki jest, ponieważ najdłuższy kot świata o imieniu Stewie miał ponad 1,20 metra. Natomiast najwyższym kotem był zwierzak nazwany Arcturus, który miał prawie 50 cm wysokości!

6. Kot był burmistrzem miasta na Alasce przez 20 lat

Kot o imieniu Stubbs był burmistrzem Talkeetna, małego miasteczka na Alasce przez 20 lat. Mimo że była to jedynie funkcja umowna, to był on uwielbiany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Co ciekawe, pomysł tak spodobał się Amerykanom, że kilka lat później wybrali 9-letnią kotkę  Sweet Tart na honorowego burmistrza miejscowości Omena, znajdującej się w stanie Michigan.

7. Najbogatszy kot na świecie miał 7 milionów funtów

Najbogatszy kot świata to zwierzak o imieniu Black. Dorobił się on ogromnej kwoty w momencie, gdy zmarł jego właściciel, który odmówił umieszczenia swojej rodziny w testamencie i zamiast tego przekazał swoją fortunę o wartości 7 milionów funtów Blackiemu.

8. Starożytni Egipcjanie golili brwi, gdy umierały ich koty

Herodot napisał w 440 r. p.n.e., że gdy w czasach starożytnego Egiptu umierał kot domowy, członkowie rodziny golili sobie brwi na znak żałoby. To pokazuje, jak ważnymi stworzeniami były dla Egipcjan koty.

9. Rekord najgłośniejszego mruczenia to 67,8 dB

Kot Merlinie z Torquay w Wielkiej Brytanii jest obecnie rekordzistą pod względem najgłośniejszego mruczenia kota domowego. Jego mruczenie wynosi 67,8 dB, co oznacza, że jest to prawie taka sama głośność jak odkurzacza. Porównując wartości, większość kotów mruczy na poziomie około 25 dB.

10. W 1963 roku kot poleciał w kosmos

Każdy słyszał o małpach oraz psach w kosmosie, ale mało kto wie, że wysłano tam również kota. 18 października 1963 roku Felicette, znana również jako „Astrocat”, została pierwszym i jedynym kotem, który poleciał w kosmos.


Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta