Reklama
Reklama

Twój kot je trawę? Zdziwisz się, dlaczego to robi

Niektórzy właściciele kotów panikują, gdy zauważą, że ich pupilom zdarza się podskubywać trawę w ogródku. Specjaliści w dziedzinie weterynarii uważają jednak, że jest to naturalne zachowanie. Jakie są jego przyczyny? Teorii jest kilka, więc wyjaśniamy, dlaczego kot je trawę.

Koty są z natury mięsożercami, co oznacza, że ich dieta opiera się przede wszystkim na produktach pochodzenia zwierzęcego. W mięsie znajduje się tauryna, substancja, o kluczowym znaczeniu dla zdrowia serca i dobrego wzroku mruczków. Nie oznacza to, że zwierzęta nie potrzebują również innych składników. 

Dlaczego kot je trawę? Twój mruczek robi to instynktownie

Właściciele zwierząt często pytają, dlaczego kot je trawę. Obawiają się, że może ich zwierzę jest chore i dlatego podskubuje zieleninę w ogródku. Doktor Carlo Siracusa, zwierzęcy behawiorysta z Pennsylvania School of Veterinary Medicine uspokaja jednak, że takie zachowanie jest u zwierząt normalne. 

Koty jedzą trawę instynktownie, przeczuwając, że może ona być dla nich naturalnym środkiem przeczyszczającym. Zielenina podrażnia kosmyki jelitowe, przez co powoduje wymioty. Dzięki jej spożyciu zwierzęta szybciej pozbywają się więc z organizmu nadmiaru śluzu, niestrawionych części pożywienia, a także własnych kłaczków czy np. ptasich piór...

Czy trawa jest zdrowa dla kota? Wpływa pozytywnie na jego zdrowie i wygląd

Niektóre koty jedzą trawę, bo po prostu ją lubią... i nie ma w tym niczego złego, gdyż spożywanie czystej trawy nie powinno zaszkodzić zdrowiu mruczka. Właściciele czworonogów powinni mieć świadomość, że zawiera ona cenne witaminy i składniki odżywcze. 

Znajdują się tam witaminy A i D, witaminy z grupy B, kwas foliowy czy niacyna. To zaś sprawia, że trawa wspomaga prawidłowy rozwój pupila, pozytywnie wpływa na wygląd skóry i sierści kota W trawie znajduje się także chlorofil, który wspomaga koci organizm, wspierając funkcjonowanie układu immunologicznego i odpornościowego zwierzęcia. 

Rośliny trujące dla kota. Lepiej trzymać je z dala od pupila

Nie każda zielenina jest jednak zdrowa dla mruczka. Istnieją również rośliny trujące dla kota, do których pupil wcale nie powinien się zbliżać. Na liście toksycznych produktów znajdują się m.in. popularne rośliny cebulowe, takie jak czosnek, cebula czy por, których spożycie ma negatywny wpływ na kocią wątrobę.  

Z dala od kota trzymać należy także popularne rośliny doniczkowe, takie jak m.in.:

  • Dracena
  • Poinsencja
  • Skrzydłokwiat
  • Lilia
  • Zamiokulkas
  • Aloes
  • Filkus



Zobacz też:

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

​Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta