Reklama
Reklama

W ten sposób przedłużysz świeżość lilii w wazonie. Polecają go floryści

Lilie to kwiaty o intensywnym, przyjemnym zapachu i oryginalnym wyglądzie. Z tego względu często stają się ozdobą naszych domów. Żeby jednak dłużej cieszyć się ich pięknem, warto poznać sposób na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych. To metoda polecana przez florystów. Co należy zrobić?

Lilie występują w licznych odmianach — jest ich przeszło 8 tysięcy. Wyróżniają się dużymi, intensywnie pachnącymi kwiatami, które często służą do dekoracji wnętrz i stołów. Trafiają też do bukietów panien młodych. Można przy ich pomocy stworzyć wspaniałe kompozycje. Jak przedłużyć świeżość lilii w wazonie?

Lilie — efektowny symbol czystości i chwały

Lilie to byliny cebulowe z rodziny liliowatych, rozprzestrzenione w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Są często uprawiane jako rośliny ozdobne, z uwagi na efektowne kwiaty, które mogą być pojedyncze, ale też zebrane w grona lub baldachy. Lilie można uprawiać w ogrodzie, ale nadają się też na kwiaty cięte. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej — od bieli, poprzez róż, czerwień i pomarańcz, aż do fioletu.

Od wieków kwiaty te uznawane są za niezwykłe, ponieważ symbolizują czystość, niewinność i wstydliwość, ale też chwałę oraz majestat. Według prastarej legendy chrześcijańskiej lilia powstała z łez Ewy, która opłakiwała wygnanie z Raju. Pod Babią Górą ususzone płatki kwiatów lilii dodawano zaś krowom do paszy, aby je chronić przed czarami, które mogłyby pozbawić je mleka. Na Lubelszczyźnie z kolei wykonywano z lilii miksturę, która miała służyć jako krem upiększający. Płatki lilii dodawano też do kąpieli niemowląt płci żeńskiej, aby zapewnić im piękno.

Jak przedłużyć świeżość lilii w wazonie?

Lilie mają długie, mocne łodygi i duże kwiaty. Jeśli chcemy, by dłużej zachowały swój majestatyczny wygląd, należy usunąć z nich pręciki. To prosty sposób na przedłużenie ich trwałości. Pręciki służą do wabienia owadów w celu zapylenia. Jeśli do tego dojdzie, roślina wytwarza wiele energii w wytworzenie nasion, przez co szybciej zamiera. Jeśli je usuniemy, wydłużymy świeżość kwiatów.

Ten prosty trik trzeba jednak zastosować w odpowiednim momencie. Pręciki muszą zostać usunięte w chwili, gdy kwiaty nie zdążą się jeszcze w pełni rozwinąć. Jeśli usunie się je, gdy lilie będą już w pełni rozwinięte, metoda nie zadziała.


Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin