Reklama
Reklama

Twój pies je trawę? Sprawdź, dlaczego to robi. Powód zaskoczy niejednego właściciela

Właściciele psów niejednokrotnie podczas spacerów ze swoim pupilem mogli zauważyć, że zwierzę chętnie skubie i podgryza trawę. Wiele osób uważa to za sygnał, świadczący o tym, że pies ma problemy żołądkowe. Jednak jak wykazują badania, jest całkowicie odwrotnie. Sprawdź, dlaczego twój pies je trawę i czy powinno to być powodem do niepokoju.

Suzan Hasen i Joshua Zoanetti z University of Adelaide przeprowadzili badania na niewielkiej grupie psów, aby rozwikłać zagadkę, dlaczego psy tak chętnie skubią trawę. Naukowcy z Australii przeczą jednak popularnej opinii, twierdzącej, że przyczyna tego zachowania związana jest z  układem pokarmowym.

Jedzenie trawy to między innymi skutek ewolucji

Jednym z nietypowych zachowań, jakie możemy zaobserwować u swoich pupili, jest jedzenie trawy. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej jest to pozostałość ewolucyjna, którą psy odziedziczyły po swoich genetycznych przodkach, czyli wilkach. 

Badania przeprowadzone w Narodowym Parku Yellowstone wykazały, że aż w 74 procentach odchodów wilków znaleziono roślinny materiał, który najczęściej stanowiła właśnie trawa. Potwierdza to więc hipotezę, że najprawdopodobniej skłonność do podgryzania zielonych pędów psy odziedziczyły po wilkach.

Czy pies je trawę, aby wywołać wymioty?

Wiele osób uważa, że pies skubie trawę, ponieważ pomaga ona na trawienie. Niektórzy natomiast sądzą, że tym zabiegiem zwierzę próbuje wywołać wymioty. Według badaczy z Australii ta teza jednak mija się z prawdą.

Powołują się oni na nieduże badanie, przeprowadzone z udziałem 12 psów, które codziennie skubały trawę. Obserwacja wykazała, że zwierzęta te wymiotowały bardzo rzadko. Jednak jeśli się to już zdarzało, to zazwyczaj po normalnym posiłku.

Czy trawa może złagodzić problemy żołądkowe psa?

Prawdą również nie jest teoria, mówiąca o tym, że jedzenie trawy łagodzi problemy gastryczne zwierząt. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie i pies, który cierpi na kłopoty żołądkowe, będzie unikał trawy. Co więcej, nie istnieją również żadne dowody naukowe, świadczące o tym, że psy sięgają po trawę wtedy, gdy brakuje im błonnika albo gdy poszukują środka przeczyszczającego.

Potwierdza to przeprowadzone przez Hasen i Zoanettiego badanie, ponieważ biorące w nim udział psy były w pełni zdrowe i odrobaczone, a mimo to, wszystkie rozglądały się na spacerach za trawą i chętnie ją zjadały.

Dlaczego pies je trawę?

Po obaleniu powyższych mitów badacze wyjaśniają jaka jest przyczyna tego, że psy jedzą trawę. Według Suzany Hasen i Joshuy Zoanettiego jedzą one trawę, ponieważ po prostu ją lubią. Związane może to być z jej teksturą, która sprawia, że gryzienie oraz żucie jej sprawia zwierzakom przyjemność.

Dodatkowo naukowcy zauważyli, że czworonogi w szczególności upodobały sobie świeżą wiosenną trawę. Nie wykluczają oni także, że jedzenie zieleniny może być sposobem psów na nudę. Z obserwacji wynika także, że psy częściej gryzą trawę, gdy nie dostały jeszcze swojej codziennej porcji jedzenia. Oznacza to więc, że głód również może skłonić czworonoga do żucia trawy.

Czy jedzenie trawy jest bezpieczne dla psa?

Warto jednak wiedzieć, że nie każda trawa jest zdrowa dla naszego psa, dlatego powinniśmy zachować czujność podczas spaceru.

W przypadku, gdy istnieje możliwość, że trawa, na którą ma ochotę pies, była spryskiwana herbicydami, czyli środkami do zwalczania chwastów, nie powinniśmy mu pozwolić jej jeść. Substancje te utrzymują się na trawniku przez wiele godzin, a czasem nawet i dni.

Jest to istotne, ponieważ badania potwierdziły, że tego typu związki mogą poważnie zaszkodzić psom i przyczynić się do między innymi do rozwoju nowotworów pęcherza.

Zobacz też:

Zagadka z kropkami załamała internautów. Tylko nieliczni znajdą rozwiązanie

Zagadka tylko dla osób z sokolim wzrokiem. Uda ci się znaleźć ołówki między książkami?

Szybki test na inteligencję. Z zapałkami radzą sobie tylko najlepsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta