Reklama
Reklama

​Już nigdy nie zrobisz tego z ryżem po ugotowaniu. Dietetyk ostrzega przed groźną bakterią

Dietetyk Michał Wrzosek od lat prowadzi swoje kanały w social mediach, w tym na Instagramie. Przez ten czas udzielił swoim obserwatorom wielu merytorycznych porad związanych nie tylko z odchudzaniem, ale przede wszystkim żywnością. Sprawdź, jaki błąd popełnia większość osób, które gotują ryż i dlaczego może on być niebezpieczny dla zdrowia.

Ryż to jeden z najczęściej wybieranych dodatków obiadowych

Zwykły biały ryż jest niezwykle częstym gościem na naszych stołach. Idealnie pasuje jako klasyczny dodatek do dań mięsnych czy sosów. Wykorzystuje się go również jako farsz (np. do gołąbków czy faszerowanych papryk). Ryż jest także bardzo często składnikiem bazowym wielu przepisów pochodzących z kuchni azjatyckiej. Chętnie spożywają go również osoby ćwiczące fizycznie, gdyż jest świetnym źródłem węglowodanów z dobrym stosunkiem jakości do ceny. W większości przypadków ryż gotujemy osobno, a następnie podajemy na stół czy dodajemy do innego dania. Jednak właśnie ten moment pozostawienia ryżu po ugotowaniu może być kluczowy z punktu widzenia zdrowia.

Sprawdź również: Kupujesz taki chleb? Gdy to przeczytasz, zmienisz zwyczaje

Badania naukowe wskazują wprost — taki ryż może być groźny

W jednej ze swoich ostatnich rolek na Instagramie doktor Michał Wrzosek przytoczył badania naukowe dotyczące właśnie postępowania z ryżem po jego ugotowaniu. Okazuje się, że pozostawienie go w temperaturze pokojowej (takiej powyżej 20 stopni Celsjusza) na co najmniej dwie godziny sprawia, że wytwarzają się w nim bakterie Bacillus cereus

Co więcej, w takiej sytuacji nie pomoże ponowne podgrzanie tego ryżu. Z badań wynika, że nawet po dwóch godzinach w 100 stopniach Celsjusza, bakteria Bacillus cereus nadal jest w ryżu. Spożycie takiego produktu może prowadzić zatrucia pokarmowego, które będzie się objawiało biegunkami i wymiotami. By tego uniknąć, należy spożyć ryż od razu po przygotowaniu lub po wystudzeniu włożyć go do lodówki.

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie