Reklama
Reklama

Ile razy w tygodniu ćwiczyć na siłowni? Trener personalny wyjaśnia

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób postanowiło zadbać o zdrowy styl życia i w związku z tym, rozpoczęło swoją przygodę z siłownią. Jednak jeżeli chcemy, aby nasze ciało było zdrowe i wysportowane to warto wiedzieć, jak często trenować i w jaki sposób, aby sobie nie zaszkodzić i nie wycieńczyć organizmu. Sprawdź, czy można codziennie chodzić na siłownię i jakie niesie to za sobą skutki.

Codziennie treningi oddziałują na nasze ciało i według naukowców wraz ze wzrostem ilości wysiłku fizycznego, w naszym ciele dochodzi do szeregu reakcji chemicznych i zmian neurologicznych. Oznacza to, że gdy zaczynamy przyzwyczajać ciało do wysiłku, to będzie ono domagało się go w jeszcze większych ilościach. Jednak czy jest to dla nas bezpieczne i zdrowe?

Jak rozsądnie trenować na siłowni?

Często zdarza się tak, że rozpoczynając swoje treningi, dość szybko możemy zauważyć pierwsze efekty i poprawę naszej sylwetki. Nic więc dziwnego, że zyskujemy w ten sposób motywację do dalszego działania i chcemy trenować coraz więcej. Zdarza się jednak, że dla niektórych siłownia staje się drugim domem, a ciało takiej osoby musi wiele znosić.

Nawet gdy dla nas codzienny trening wydaje się być przyjemnością, to może dojść do sytuacji, w której nasz organizm będzie miał już dosyć. W wyniku tzw. przetrenowania pojawiają się objawy takie jak problemy ze snem, drżenie kończyn, złe samopoczucie i kłopoty z oddychaniem. W ten sposób nietrudno nie tylko o zmniejszenie motywacji, ale i pogorszenie swojego stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Czy codzienne treningi to dobry pomysł?

Według specjalistów możemy co prawda ćwiczyć codziennie, jednak pod warunkiem, że będą to lekkie treningi i nie dojdzie do przetrenowania. Zaleca się, aby były to ćwiczenia polegające na delikatnym pobudzeniu ciała. Może być to na przykład półgodzinny trening na orbiterku, godzina na basenie czy przebieżka po okolicy.

Powinno się unikać codziennych, wyczerpujących treningów, które mogłyby znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W momencie, gdy czujemy, że nasz organizm odmawia posłuszeństwa, a ćwiczenia wciąż są wykonywane z przyzwyczajenia, powinniśmy się zatrzymać i sprawdzić, czy nie przeciążyliśmy organizmu.

W takim przypadku warto zafundować sobie kilka dni odpoczynku, które nie odbiją się znacząco na naszej formie, a pomogą zregenerować zmęczone mięśnie.

Czytaj również: Odchudzający koktajl kokosowy. Pij na śniadanie, a szybko zobaczysz różnicę

Jak często ćwiczyć na siłowni?

Można więc zastanawiać się, ile razy tak naprawdę powinno się ćwiczyć na siłowni w ciągu jednego tygodnia. Według trenerów personalnych najlepsze efekty uzyskamy, zachowując umiar w swoim działaniu i udając się na siłownię 2-3 razy tygodniowo, jeżeli dopiero zaczynamy trenować z obciążeniem.

Natomiast, gdy nasz organizm jest już przyzwyczajony do wysiłku, może być to 4-5 razy w tygodniu. Jest to oczywiście zależne od planu treningowego. Jeżeli decydujemy się na opcję holistyczną, czyli angażującą wszystkie mięśnie ciała do pracy, to nie powinniśmy ćwiczyć częściej niż 3 razy w tygodniu.

Zobacz też:

Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat

Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wzmacnia odporność. Jesienią pij regularnie

Wygląda jak gąbka, smakuje jak orzechy. Ten grzyb to Święty Graal grzybiarzy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie