Reklama
Reklama

Domowy syrop na katar i kaszel. Wszystkie składniki znajdziesz w kuchni

Kaszel i katar pojawiają się, kiedy zaatakowane zostają górne drogi oddechowe. Dotyczy to m.in. gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, a także zakażenia bakteryjnego. Wyjątkowo silny kaszel występuje podczas krztuśca, czy przy okazji pojawienia się chorób alergicznych. Pomocą w redukcji niepożądanych symptomów może być domowy syrop.

W trakcie przeziębienia, czy zachorowania na inną chorobę nie trzeba od razu biec do apteki, żeby pozbyć się niechcianych objawów. Są domowe rozwiązania, które charakteryzują się efektywnością. Stosowały je m.in. nasze babcie oraz dziadkowie.

Regularne stosowanie domowych sposobów na katar i kaszel może przyczynić się do szybkiego dojścia do zdrowia. Dotyczy to zarówno przyjmowania ich w trakcie trwania choroby, jak i systematycznego spożywania, na przykład w okresie jesienno-zimowym. Jakie remedium na katar i kaszel można przyrządzić ze składników dostępnych w domu?

Domowy syrop na katar i kaszel. Co będzie potrzebne?

Domowy syrop na katar i kaszel można przygotować ze składników, które prawdopodobnie już znajdują się w większości kuchni. Jeśli nie ma akurat konkretnych artykułów, to bez problemu będzie można je nabyć w pobliskim sklepie. Dodatkowym atutem, jest niska cena niezbędnych produktów.

Lista niezbędnych składników do przygotowania domowego syropu na katar i kaszel prezentuje się następująco:

  • szklanka lub kubek wrzątku,
  • płaska łyżka tymianku,
  • kilka goździków,
  • płaska łyżka suszonego majeranku.

Czytaj również: Domowa mikstura na zatoki. Szybko ułatwi oddychanie

Jak przygotować domowy syrop na katar i kaszel?

Przygotowanie domowego syropu na katar i kaszel będzie równie proste, co nieskomplikowana lista niezbędnych artykułów. Kluczowa będzie jednak kolejność, zgodnie z którą zostaną połączone poszczególne składniki. 

Na początku do szklanki lub kubka wrzątku trzeba wsypać płaską łyżkę tymianku, później kilka goździków i na końcu płaską łyżkę suszonego majeranku. Całość trzeba dokładnie wymieszać i przykryć, na przykład talerzykiem. To wszystko powinno się zaparzyć przez około 30 minut.

Jak działa domowy syrop na katar i kaszel?

Mieszanka ziół, które znajdują się w domowym syropie, nie jest przypadkowa. Cechuje się ona działaniem odkażającym na drogi oddechowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Ich właściwości pomagają rozrzedzać i usuwać zalegającą wydzielinę. Syrop działa też wykrztuśnie, a goździki mają działanie przeciwbólowe, co niweluje, chociażby ból gardła.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie