Reklama
Reklama

Domowa mikstura na zatoki. Szybko ułatwi oddychanie

Problemy z zatokami dotykają w sezonie jesienno-zimowym wielu osób. Zatkany nos, utrudnione oddychanie i ból głowy potrafią być bardzo meczące. Ulgę w bólu może przynieść domowa mikstura, przygotowana z kilku, dobrze znanych składników.

Ból związany z zatokami może pojawiać się u nasady nosa w zatokach sitowych albo na powierzchni czoła w zatokach czołowych, a także powodować ucisk na czubku głowy w zatokach szczękowych. Dodatkowo przy silnym stanie zapalnym może też pojawić się gorączka lub obrzęk.

Do zapalenia zatok przyczyniają się wirusy takie jak m.in. adenowirusy, rinowirusy, czy wirusy grypy, a także grzyby lub spowodowane to jest reakcją alergiczną. Działanie domowych sposobów dotyczy najczęściej udrożnieniu nosa, oczyszczaniu zatok, a także zwalczania ich stanu zapalnego.

Prosty sposób na domowe remedium na zatoki

Rewelacyjną miksturę na zatoki można zrobić, mieszając ze sobą: tymianek, kurkumę, imbir, cytrynę, miód. Do połączenia ze sobą składników potrzebne będą też dwa naczynia. Jedno do przelewania (o objętości kubka na wodę) i drugie do przechowywania (najlepiej szklanką butelkę z zakrętką). 

Później można przejść do działania. Do kubka trzeba wsypać po łyżce suszonego tymianku, kurkumy i imbiru. Następnie należy całość zalać wrzątkiem, przykryć, a potem odstawić na 20 minut. Po tym czasie napar trzeba przelać przez sitko, a potem wlać go do butelki z zakrętką lub korkiem. Ostatnim krokiem jest dodanie łyżki miodu oraz sok z połówki cytryny dla smaku.

Jak długo warto stosować domową miksturę na zatoki?

Tak skomponowane remedium trzeba zamknąć szczelnie w buteleczce i mocno zacząć nią potrząsać, dokładnie miksując ze sobą składniki. Jak radzi użytkowniczka TikToka @dolina_rumianku taki syrop należy stosować regularnie przez 6 tygodni, aby poradzić sobie z infekcjami zatok.

Czytaj również: Jest źródłem witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych, a mimo to coraz więcej osób nie chce go jeść. Dlaczego?

Co zwiększa prawdopodobieństwo infekcji zatok?

Jest kilka czynników, które przyczyniają się do pojawiania się infekcji zatok. Często "zapowiedzią" problemów jest przeziębienie. Do przyczyn zalicza się także: aktywne lub bierne palenie papierosów. Nieraz infekcja jest spowodowana problemami strukturalnymi w obrębie zatok, na przykład naroślami na wyściółce nosa, czy polipami.

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie