Reklama
Reklama

Domowe sposoby na ból gardła. Szybko przynoszą ulgę i kosztują grosze

Jesienią ból gardła często daje o sobie znać, utrudniając nam codzienne funkcjonowanie i wywołując spory dyskomfort. Najczęściej występuje ono jako część odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Z pomocą przychodzą tu domowe płukanki, które pozwolą złagodzić ból. Sprawdź, jak je przygotować.


Ból gardła to częsty problem o tej porze roku i bywa on bardzo nieprzyjemny. Główne objawy to ból i podrażnienie, zwłaszcza podczas połykania. Jest to naturalna odpowiedź immunologiczna, która prowadzi do zapalenia i obrzęku błon śluzowych gardła. Na szczęście możemy zastosować kilka domowych sposobów, dzięki którym szybko poczujemy ulgę.  

Skąd bierze się ból gardła?

Bólem gardła określane są nie tylko dolegliwości bólowe gardła, ale także migdałków podniebiennych, podniebienia i krtani. Najczęstszą przyczyną tej sytuacji są infekcje, jednak może ono towarzyszyć również innym chorobom czy oparzeniom. Ból gardła pojawia się także podczas dolegliwości takich jak np. szkarlatyna, odra, ospa, zapalenie dziąseł.

Najczęściej jednak ból gardła to objaw infekcji, spowodowanej działaniem wirusów lub bakterii. W przypadku dorosłych osób zaledwie od 5 do 10 proc. infekcji wywołanych jest bakteriami, natomiast u dzieci zdarza się to już zdecydowanie częściej, bo aż u 30 proc. Zazwyczaj gardło atakowane jest przez bakterię, jaką jest Streptococcus pyogenes.

Natomiast zakażenia wirusowe są zdecydowanie częstsze, ale i przy tym zazwyczaj łagodniejsze niż te bakteryjne.

Czytaj również: Dodawaj po 1 łyżeczce do kanapek lub owsianki, a ominą cię przeziębienia

Jak pozbyć się bólu gardła domowymi sposobami?

Ból gardła bywa bardzo dokuczliwy, więc warto znać domowe sposoby, które pomogą nam szybko pozbyć się objawów. Oczywiście musimy pamiętać, że nie zastąpi nam to wizyty u specjalisty, a jedynie umożliwi złagodzenie bólu.

W tym celu warto przygotować domowe płukanki do gardła, które stosowane 3-4 razy dziennie pomogą nam zmniejszyć dyskomfort związany z bólem tego obszaru. Oto najlepsze przepisy na płukanki:

  • Woda utleniona - w tym celu musimy wymieszać szklankę wody z 1 łyżeczką wody utlenionej, a następnie tą mieszanką dokładnie przepłukać gardło. Dzięki temu spowolnimy rozwój wirusów oraz bakterii w gardle.
  • Olejek herbaciany - jest on naturalnym antyseptykiem, mającym szerokie działanie antywirusowe, przeciwinfekcyjne i antybakteryjne. Wystarczy, że do 4 łyżek letniej wody, dodamy 4 krople olejku herbacianego i przepłuczemy tym gardło. Warto wspomnieć, że pierwsze takie płukanie może być  dla nas nieprzyjemne, ze względu na intensywny smak olejku. Jednak z czasem przyzwyczaimy się do tego posmaku.
  • Goździki - zawierają one eugenol, czyli związek chemiczny, który posiada silne właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Co ciekawe, olejek goździkowy jeszcze do niedawna był używany w gabinetach stomatologicznych. Wobec tego, jeśli dokucza nam ból gardła, powinniśmy wziąć jeden goździk i dobrze zgnieść go za pomocą zębów trzonowych, a następnie pozostawić go w ustach na kilka minut. Zawarty w goździkach eugenol zacznie działać praktycznie od razu, znieczulając dany obszar i dając ulgę w bólu.
  • Miód - jest on pomocny przy bólu gardła, ponieważ działa jak naturalny antybiotyk. Wystarczy, że rozpuścimy łyżkę miodu w szklance letniej wody i przepłuczemy tym gardło. Dzięki temu będzie ono nawilżone. W dodatku miód delikatnie znieczuli bolesny obszar. Chcąc zwiększyć efekt, możemy również, zamiast wody użyć naparu z szałwii, co pozwoli jeszcze bardziej złagodzić objawy.


Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie