Reklama
Reklama

Ćwiczysz na czczo? Oto co mówią na ten temat specjaliści

Niektórzy wykonują swoje treningi, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a inni, by rozbudować swoje mięśnie. Niezależnie od naszych celów, dieta jest kluczowym elementem w całym procesie zmiany sylwetki. Wśród osób ćwiczących kwestią sporną od dawna jest to, czy powinno się trenować na pusty żołądek, aby osiągnąć lepsze efekty. Sprawdzamy, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.

Często omawianą kwestią jest to, czy powinno się ćwiczyć na czczo, czy jednak zdecydować na trening dopiero po zjedzeniu posiłku. Zdania na ten temat są podzielone, dlatego warto zapoznać się z wynikami badań, które tego dotyczą i sprawdzić, jak trening na pusty żołądek wpływa na nasz organizm.

Czy trening na czczo spala więcej kalorii?

Według badań, które zostały opublikowane na łamach "International Journal of Sports Medicine" trening na czczo efektywniej spala kalorie niż trening po posiłku. Wyniki uzyskano na podstawie dwóch grup kobiet, które podzielano na te, które przed treningiem nic nie jadły i spaliły podczas 60-minutowych ćwiczeń 94,3 kcal oraz na panie ćwiczące po posiłku, które straciły w tym samym czasie 71,6 kcal.

Pomimo takich wyników badań, warto pamiętać, że podczas treningu po posiłku energia spalana będzie z kwasów tłuszczowych z różnych źródeł. Między innymi pobierana będzie ona z tłuszczu śródmięśniowego, wolnych kwasów tłuszczowych krążących w krwi, a także z węglowodanów.

Natomiast trening na czczo sprawia, że nasz organizm wytwarza glukozę z białek dzięki procesowi glukoneogenezy. Wobec tego w praktyce oznacza to, że białka, z których będziemy korzystać podczas ćwiczeń niepoprzedzonych posiłkiem, będą pochodziły z naszych mięśni. Sprawi to, że będziemy oczywiście także spalać tkankę tłuszczową, ale jednocześnie wywołamy większy katabolizm, czyli rozpad mięśni niż w trakcie standardowego treningu.

Wobec tego, jeśli nie chcemy stracić masy mięśniowej, to nie powinniśmy decydować się na ćwiczenia na czczo. Dodatkowo podczas stosowania suplementów, taki trening także nie jest wskazany, ponieważ wykonujemy go, mając mniejszy zapas glikogenu mięśniowego, co zdecydowanie utrudni nam ćwiczenie z dużym obciążeniem.

Czytaj również: Trening cardio dla początkujących. Poradzą z nim sobie nawet rasowi kanapowcy

Co jeść po treningu na czczo?

Jednak jeśli naszym celem jest jedynie spalenie tkanki tłuszczowej i nie mamy żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do trenowania na czczo, to możemy zdecydować się na taki rodzaj aktywności. Jednak powinniśmy wiedzieć, co spożywać po ćwiczeniach, aby osiągnąć lepsze efekty.

Przede wszystkim taki posiłek powinien być spożyty nie wcześniej, ale i nie później niż 30-60 minut po wysiłku. Warto go skomponować tak, by składał się głównie z węglowodanów, które pomagają uzupełnić uszczuplone po treningu na czczo zapasów glikogenu w mięśniach. Dodatkowo powinniśmy do niego dołączyć białka i cukry proste.


Zobacz też:

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie